Filip [Philippe] I "Szlachetny" Baudouin (urodzony w Walencji, w marcu między 1174 a 1175 rokiem, zmarł w Blaton w Hainaut, 8, 12 lub 15 października 1212 roku) herb

Syn Baldwina VIII [I, V] Baudouin, hrabiego Hainaut, margrabiego Namur, hrabiego de iure uxoris Flandrii i Małgorzaty I Châtenois-Metz Alzackiej, hrabiny suo jure Flandrii, córki Thierryego (Dytryka) Châtenois-Metz Alzackiego, seniora de Bitche, hrabiego Flandrii.

Hrabia de Namur od 1195 roku, margrabia de Namur, de La Roche i de Durbuy od między 1195 a 1196 rokiem do 12 lub 15 października 1212 roku, regent Flandrii i Hainaut od 1200 roku do stycznia 1212 roku, członek Rada Regencyjnej we Flandrii od 1200 roku do stycznia 1212 roku.

Poślubił 1 sierpnia 1206 roku Marię Robertyng-Capet (urodzona w Bapaume, po 1197 lub 1198 roku, zmarła w Leuven, 15 sierpnia 1224 roku), córkę Filipa II Augusta Robertyng-Capet, króla Francji, księcia Normandii, hrabiego Mortain i Agnieszka Luitpolding von Diepholt-Andechs, córka Bertolda III (VI) Luitpolding, hrabiego Diessen i Andechs, tytularnego księcia Meranu, margrabiego Istrii.

Zwany Szlachetnym, urodzony w marcu 1174 roku, i zmarł w 1212 roku. Był hrabią de Namur od 1195 roku. Cesarz Henryk VI
w 1196 roku przekształcił Namur w markizat.

Był drugim synem Baudouina V, hrabiego de Hainaut i de Namur, oraz Małgorzaty I Alzackiej, hrabiny Flandrii.

Jego ojciec odebrał hrabstwo de Namur swojemu wujowi Henriemu "Niewidomemu, Ślepemu", który w 1165 roku będąc bezdzietny, wyznaczył go na dziedzica. Następnie Henryk "Ślepy" miał córkę Ermesinde, której chciał przekazać Namur. Baudouin chwycił wówczas za broń, pokonał Henryka i w 1190 roku podbił hrabstwo Namur, które w 1194 roku zostało nadane przez cesarza Henryka VI i w 1196 roku erygowane jako markiz.

W testamencie przekazał swojemu drugiemu synowi Filipowi markiz de Namur, z zastrzeżeniem, że markiz Namur był wasalem hrabstwa Hainaut. Filip złamał zasady i złozył hołd hrabiemu Flandrii. Ale Thiébaut I de Bar, który poślubił Ermesinde, nie wyrzekł się Namur i zaatakował Filipa. Wojna sprzeciwiała się im przez trzy lata, aż do podpisania traktatu w Dinant 26 lipca 1199 roku i uznanie Filipa za pabna Namur.

Filip zapewnił regencję hrabstwom Flandrii i Hainaut pod nieobecność swojego starszego brata Baudouina IX, który wyruszył wówczas na krucjatę w okresie małoletności swoich siostrzenic - Jeanny I i Małgorzaty II. W czasie wojny z Francją dostał się do niewoli i odzyskał wolność dopiero poślubiając Marię de France, córkę Filipa II Augusta i Agnes de Méranie, i wysyłając swoje siostrzenice jako zakładniczki na dwór francuski. Oburzeni Flamandowie i Hennuyerowie zbuntowali się i zmusili go do wyrzeczenia się regencji obu hrabstw.

W markizie Namur dał się poznać jako osoba pokojowo nastawiona, religijna i propagująca rozwój społeczny. Interweniował także jako mediator między różnymi walczącymi lordami. Cierpiący na czerwonkę zmarł w październiku 1212 roku w Valenciennes. To właśnie jej siostra Yolande de Hainaut, hrabina d'Auxerre i de Tonnerre, żona Pierre'a II de Courtenay, została markizą de Namur, tytuł ten przejął jej mąż aż do 1212 roku, kiedy to został cesarzem Konstantynopola (został koronowany na 19 kwietnia 1217 roku w Saint-Laurent-hors-les-Murs przez papieża Honoriusza III).

Zaręczony w 1193 roku, a później zawarcie umowy małżeńskiej w 1206 roku Mathilde de Courtenay, hrabiną de Nevers, d'Auxerre i de Tonnerre, córką Pierre II, seniora de Courtenay i Agnes de Nevers. Poślubił Marie de France, córkę króla Francji Filipa II Augusta i Agnes von Andechs-Merano, wdowę po Henryku I, księciu Brabantu, z którą Filip nie doczekał się potomstwa.

Pochowany w Namur, w katedrze Saint-Aubin.


Żródła:

Philippe I de Namur w "WikipediA"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Philippe I de Hainaut w "Geni"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Comtes de Hainaut Hennegau "Racines et historie"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Comtes de Flandre(s) Vlaanderen "Racines et historie"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Comtes de Namur "Racines et historie"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


PHILIPPE de Hainaut w "Medievan Lands"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

04-07-2024