Karol I "Błogosławiony, Dobry" Estridsen (urodzony między 1080 a 1086 rokiem, zmarł 2 marca 1127 roku)

Syn Kanuta IV "Świętego" Estridsena, króla Danii i Adelajdy Karoling Flandryjskiej, córki córka Roberta I Karolinga Fryzyjskiego, hrabiego Flandrii.

Hrabia Flandrii, d'Amiens i d'Artois od 17 lipca 1119 roku do 2 marca 1127 roku.

Poślubił w 1119 roku Małgorzatę (Swanhildę?) de Clermont-Beauvaisist (urodzona około 1104 roku, zmarła 4 września 1132 roku), hrabinę de Amiens, córkę Renalda II, hrabiego de Clermont-Beauvaisis i Adélaide de Vermandois i de Valois, córki Herberta IV, hrabiego de Vermandois i de Valois.

Karol urodził się około 1083 roku.

Ojciec Karola został zamordowany w 1086 roku. Po tym wydarzeniu, Karol wraz z matką, uciekli z Danii i udali się do Flandrii. Następne lata Karol spędził na dworze swojego dziadka Roberta I i wuja Roberta II. W 1092 roku jego matka wyjechała do południowej Italii, gdzie poślubiła księcia Apulii, Rogera Borsę.

W 1096 roku Karol towarzyszył swojemu wujowi podczas I krucjaty. Po powrocie brał udział w walkach z Anglikami.

W 1111 roku zmarł Robert II i nowym hrabią został jego syn, a cioteczny brat Karola, Baldwin VII "Hapkin". Karol, wiele lat odeń starszy, stał się jednym z jego najbliższych doradców. Baldwin odwdzięczył mu się aranżując w 1119 roku jego małżeństwo z Małgorzatą de Clermont, córką hrabiego Renalda II de Clermont i Adeli de Vermandois.

We wrześniu 1118 roku Baldwin VII został ciężko ranny podczas wojny z królem Anglii Henrykiem I, popierając sprawę pretendenta, Wilhelma "Clito". Baldwin nie posiadający własnych dzieci wyznaczył Karola jako swojego następcę. W 1119 roku zmarł z ran odniesionych w bitwie. Karol został hrabią, ale temu wyborowi sprzeciwiła się wdowa po Robercie II, Klemencja Burgundzka, która poparła innego krewniaka swojego zmarłego syna, Wilhelma z Ypres. Karol przezwyciężył jednak wszystkie przeszkody i utwierdził swoją władzę nad Flandrią.

Karol po objęciu władzy nad Flandrią wycofał się z popierania sprawy Wilhelma "Clito". Nie poparł go także podczas jego drugiej rebelii w 1123 roku.

Karol rządził swoim hrabstwem w sposób pokojowy. Zyskał szacunek i popularność dzięki swojej uprzejmości i szczodrości względem ubogich. Podczas klęski głodu w latach 1126-1127 osobiście nadzorował dystrybucję chleba. Przeciwdziałał również ukrywaniu zboża i sprzedawaniu go później po zawyżonych cenach.

Te działania spowodowały, że ludzie zamieszani w ten proceder zdecydowali się zamordować Karola, co nastąpiło 2 marca 1127 roku w kościele św. Donatiana w Brugii.

Po śmierci Karola hrabią Flandrii został Wilhelm "Clito", któremu nie udało się zasiąść na tronach Anglii i Normandii.

Zabójstwo popularnego hrabiego potraktowano jako wielki skandal. Rychło Karol zaczął być czczony jako święty i męczennik. W 1883 roku został beatyfikowany przez papieża Leona XIII. Błogosławiony Karol I "Dobry" jest opiekunem w przypadku gorączki i febry.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 2 marca, dzień śmierci męczeńskiej.

W ikonografii bł. Karol przedstawiany jest w stroju królewskim. Atrybutem jego jest korona.


Żródła:

Karol I Dobry w "Wikipedia"


Błogosławiony Karol, męczennik w "Czytelnia" - "katolik.pl"


Błogosławiony Karol, męczennik w "Parafia Zbawiciela Świata w Ostrołęce"