Matilda-Theresa Alfonsina (Robertyng-Capet-Bourgogne) Portugalska (urodzona w 1157 roku, zmarła w Veurne we Flandrii, 6 maja 1218 roku) herb

Córka Alfonsa I Henryka "Zdobywcy, Wielkiego" Alfonsina (Robertyng-Capet-Bourgogne), króla Portugalii i Matyldy (Mafaldy) Sabaudzkiej, córki Amadeusza III "Krzyżowca", hrabiego Sabaudii, Piemontu i Maurienne.

Senora de Montemayor el Viejo i de Urem, regentka Portugalii od września 1172 roku do 1184 roku, regentka Flandrii od 1190 roku do 1 lipca 1191 roku.

W katedrze Matki Bożej z Tournai w Brugii, w sierpniu 1183 roku poślubiła Filipa I Châtenois-Metz Alzacki (urodzony około 1143 roku, zmarł Saint-Jean d'Acre, Królestwo Jerozolimy, 1 lipca 1191 roku), hrabiego Flandrii, hrabiego de Vermandois i de Valois de iure uxoris, tytularnego hrabiego de Vermandois i de Valois, regenta Francji. Poślubiła w lipcu 1193 roku (rozwód w 1195 roku) Eudes [Odo] III Robertyng-Capet-Bourgogne (urodzony w 1166 roku, zmarł w Lyonie, 6 lipca 1218 roku), księcia Burgundii, hrabiego de Charolais, para Francji.

Podczas choroby ojca brat Sancho (późniejszy Sancho I) był początkowo jedynym regentem, ale od 1172 roku dzielił te obowiązki z Teresą. W tym czasie Afonso zaczął myśleć o dopuszczeniu Teresy do tronu. W 1173 roku ogłosił ich oboje swoimi spadkobiercami. W miarę postępu choroby Afonsa siła brata i siostry wzrastała. Sancho przejął sprawy wojskowe, a Teresa przejęła sprawy administracyjne.

Ze względu na bliskość tronu i strach przed utratą niepodległości, małżeństwo z Panem iberyjskim było niemożliwe. W ten sposób Teresa przez długi czas pozostawała niezamężna.

Około 1183 roku Przybyli ambasadorowie z hrabstwa Flandrii , którzy w imieniu hrabiego Filipa poprosili Teresę o rękę. Być może z powodu trudności z wymówieniem jej imienia stała się znana jako Matylda (Matilde, Matilda, Mahaut).

Ceremonia zaślubin odbyła się w katedrze w Tournai, po śmierci pierwszej żony Filipa, Elżbiety z Vermandois, z którą nie miał potomstwa, dlatego hrabia potrzebował spadkobiercy, aby jego kraj nie dostał się we władanie Francji. Dzięki temu mariażowi i sojuszowi z Flandrią, nowo powstała Portugalia stała się rozpoznawalna w Europie. Wraz z Teresą, do Flandrii przybyło wielu portugalskich osadników, głównie kupców. Dzięki posagowi Infantki, Filip mógł rozpocząć wojnę z Francją, zakończoną w 1186 roku.

Teresa mieszkała w jednym z najbardziej luksusowym królewskim dworze w ówczesnej Europie, w którym to tworzył, objęty mecenatem Filipa, poeta Chrétien de Troyes - autor romansów rycerskich.

Jednak, podobnie jak Elżbieta, Teresa ne dała Filipowi potomka i po jego śmierci, w sierpniu 1191 roku, tron flandryjski objęła jego siostra Małgorzata, z mężem Baldwinem VIII. Zaś Teresa ponownie wyszła za mąż, w 1193 roku, za Eudesa III, księcia Burgundii. W tym czasie, pośredniczyła, wraz z królem Francji, w zawarciu małżeństwa między Joanną, hrabiną Flandrii a bratankiem Teresy, Ferdynandem. W drugim małżeństwie, Teresa również nie doczekała się dzieci, co stało się powodem rozwodu między nią a Eudesem, gdyż ten chciał się ożenić z Alicją de Vergy.

Wróciła do Flandrii i odegrała kluczową rolę w zorganizowaniu małżeństwa swojego siostrzeńca Ferdynanda z Joanną, wnuczką Małgorzaty I i Baudouina VIII.

Po śmierci Filipa w sierpniu 1191 roku Teresa, ze swymi rozległymi gospodarstwami wdowy w południowej i przybrzeżnej Flandrii, była na tyle potężna, że ??mogła rzucić wyzwanie swojej synowej i zięciowi. Podnosząc podatki, wywołała niepokój wśród mieszkańców swoich ziem i została przywódczynią szlachty, która sprzeciwiała się sukcesji Marguerite i Baudouina. W końcu została zmuszona do ustąpienia.

Utonęła, gdy jej powóz przypadkowo wpadł do bagna w pobliżu Veurne.

Przez portugalskiego historyka, została opisana, jako: "kobieta pełna dumy i energii, jak jej babcia, Teresa z Leonu".


Żródła:

Teresa Portugalska w "Wikipedia"


Teresa z Portugalii w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Teresa (Mathilde) Infanta de Portugal w "Rodovid" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

02-03-2024

09-11-2020