Matilde Robertyng-Capet de Courtenay-Champignelles (urodzona w 1254 roku, zmarła w Neapolu, po maju 1303 roku) herb

Córka Ralpha Robertyng-Capet de Courtenay-Champignelles, hrabiego de Chieti, de Teano i de Loreto i Alix de Montfort, hrabinę de Bigorre, córki Guy de Montfort, hrabiego de Bigorre.

Hrabina de Chieti i de Teano, seniorę d'Illiers, de Neuvy, de Pandy, de La Motte-les-Champignelles i de Villeneuve-les-Genets od 1271 roku do po maju 1303 roku.

W 1284 roku przed 25 czerwca poślubiła Filipa de Dampierre (urodzony w Teano we Francji, około 1263 roku, zmarł w Neapolu, w listopadzie 1318 roku), hrabiego de iure uxoris de Chieti, de Teano i de Loreto, hrabiego de Bigorre, regenta Flandrii.

Jedyna córka i jedynie dziecko Ralpha de Courtenay-Champignelles, hrabiego de Chieti i jego małżonki Alicji z Montfort, która prawdopodobnie zmarła przy jej urodzeniu.

Jej ojciec, który przybył do Włoch w ślad za Karolem d'Anjou, został mianowany hrabią Chieti w 1268 roku i zmarł w 1271 roku, pozostawiając ją jako jedyną spadkobierczynię swojego majątku.

Karol z Anjou, król Sycylii, uznał prawa Matyldy do jej ojcowskiego dziedzictwa, przyznał jej roczny dochód w wysokości 400 uncji złota i wielokrotnie okazywał jej swą życzliwość: chronił jej majątek przed zniszczeniami dokonanymi przez hrabiny Manoppello i Oderisio de Sangro, interweniował na jej korzyść w sporach pomiędzy nią a sędzią Abruzji, jej wasalami, mieszkańcami Lanciano.

Ponownie, dzięki pośrednictwu Karola I, króla Sycylii [Anjou-Capet], Matylda poślubiła nie wcześniej niż w 1284 roku Filipa de Dampierre: z tej okazji król nadał jej kilka lenn, w tym Vicalvi. Jego przywileje potwierdził nowy król Karol II, zwiększając także jego dochody.


Żródła:

Matilde di Courtenay w "WikipediA"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


MATHILDE de Courtenay w "Medievan Lands"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Mahaut de Courtenay w "Geni"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Maison de Dampierre "Racines et historie"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

30-06-2024