Thierry [Teodoryk] I [III] Châtenois-Metz Alzacki (urodzony w 1099 lub 1101 roku, zmarł w Gravelines, 17 stycznia 1168 roku) herb

Młodszy syn Thierry'ego II "Mężnego" Châtenois-Metz, księcia Lotaryngii i Gertrudy Baudouin Flandryjskiej, córki hrabiego Roberta I Baudouin "Fryzyjskiego", hrabiego Flandrii, hrabiego-regenta Hollandii.

Senior de Bitche, hrabia Flandrii od 25 marca 1128 roku do 17 stycznia 1168 roku.

Poślubił Małgorzatę (Swanhilde?) de Clermont-Beauvaisist (urodzona około 1104 roku, zmarła 4 września 1132 roku), córką Renalda II, hrabiego de Clermont-Beauvaisis i Adélaide (Adélais, Adélaide) Pépinnide-Caroling de Vermandois i de Valois, córki Herberta IV Pépinnide-Caroling, hrabiego de Vermandois i de Valois. W 1134 roku poślubił Sybillę Ingelger-Anjou (Gâtinais-Anjou) (urodzona między 1112 a 1116 rokiem, zmarła w Betanii pod Jerozolimą, w 1165 roku), regentkę Flandrii, córkę Fulka V "Młodego" Ingelger-Anjou (Gâtinais-Anjou) księcia Andegawenii, króla Jerozolimy i Eremburgi de Beaugency, hrabiny du Maine, córki Eliasz I de Beaugency, hrabiego du Maine.

Po zamordowaniu w 1127 roku hrabiego Flandrii Karola "Dobrego", Thierry zgłosił swoje pretensje do hrabstwa jako wnuk hrabiego Roberta I. Tytuł hrabiowski otrzymał jednak Wilhelm "Clito", prawnuk Baldwina V, popierany przez Ludwika VI "Grubego", króla Francji. Polityka Wilhelma spowodowała jednak opór stanów flandryjskich i w efekcie na początku 1128 roku miasta Gandawa, Saint-Omer, Brugia i Lille opowiedziały się za Thierrym jako prawowitym hrabią. Poparcia udzielił mu również król Anglii Henryk I "Beauclerc".

Wystąpienie Thierry'ego wywołało reakcję Ludwika VI, który doprowadził do ekskomunikowania pretendenta. Ludwik ruszył również na Lille, ale wycofał się na wieść o działaniach Henryka Angielskiego. Tymczasem Thierry zyskiwał we Flandrii coraz szersze poparcie, wypierając Wilhelma do południowej części hrabstwa. Później jednak karta wojny się odwróciła. Thierry został pobity w bitwach pod Tielt i pod Oostkamp i musiał uciekać do Brugii. Zmuszony do wycofania się z tego miasta, schronił się w zamku Aalst, który rychło został oblężony przez Wilhelma, Ludwika VI i Godfryda I z Leuven. Zamek już prawie kapitulował, gdy od rany odniesionej podczas walk zmarł Wilhelm "Clito". Thierry pozostał więc jedynym kandydatem do hrabstwa Flandrii.

Thierry wybrał na swoją siedzibę Gandawę i wkrótce został uznany przez flandryjskie miasta i baronów. Popierał go również Henryk Angielski. Thierry unormował również stosunki z Ludwikiem VI, składając mu hołd lenny w 1132 roku Ludwik poparł w efekcie Thierry'ego podczas jego walki z Baldwinem IV, hrabią Hainaut, który również zgłosił swoje pretensje do Flandrii.

W 1133 roku zmarła żona Thierry'ego, Suanhilde N., pozostawiając jedną córkę. W 1139 roku Thierry udał się na pierwszą z czterech wypraw do Królestwa Jerozolimskiego. Tam poślubił Sybillę, córkę króla Fulka V z pierwszego małżeństwa. Podczas swojego pobytu w Ziemi Świętej Thierry poprowadził zwycięską wyprawę na Cezareę Filipową. Towarzyszył również teściowi podczas wyprawy na Gilead. Wkrótce powrócił do Flandrii i pomógł księciu Godfrydowi III z Leuven zdusić rebelię w Dolnej Lotaryngii.

Po raz drugi do Ziemi Świętej Thierry wyruszył w 1147 roku razem z II wyprawą krzyżową. Kierował przeprawą armii krzyżowców przez rzekę Menderes w Anatolii oraz walczył w bitwie pod Attalyą w 1148 roku. Po przybyciu do Królestwa Jerozolimskiego brał udział w radzie w Akce, na której zapadła katastrofalna w skutkach decyzja o ataku na Damaszek. Wziął udział w oblężeniu miasta prowadzonym przez swojego szwagra, króla Baldwina III. Przy wsparciu króla Francji Ludwika VII i króla Niemiec Konrada III, ogłosił chęć otrzymania Damaszku w lenno po jego zdobyciu. Sprzeciwili się temu palestyńscy baronowie, który woleli oddać miasto Gwidonowi, panu Bejrutu. Spór okazał się jednak bezcelowy, gdyż krzyżowcy nie zdobyli miasta.

Podczas nieobecności Thierry'ego na Flandrię najechał Baldwin IV z Hainaut i dotkliwie spustoszył Artois. Rządząca w imieniu męża hrabina Sybilla doprowadziła do odwetowego ataku na Hainaut, które również zostało spustoszone. Po powrocie z wyprawy krzyżowej w 1150 roku Thierry, z pomocą Henryka IV Luksemburskiego i Henryka, biskupa Liege, ponownie zaatakował włości Baldwina, pokonując go pod Bouchain. W wyniku rozmów pokojowych Thierry wydał swoją córkę Małgorzatę za syna hrabiego Hainaut, Baldwina.

W 1156 roku Thierry wydał swojego najstarszego syna za Elżbietę z Vermandois i udał się, tym razem wraz z żoną, na trzecią wyprawę do Ziemi Świętej. Towarzyszył tam Baldwinowi III w oblężeniu Szajzaru w 1157 roku, które jednak zakończyło się niepowodzeniem, gdyż Thierry pokłócił się z księciem Antiochii Rejnaldem o to, komu ma przypaść zdobyta forteca. Do Flandrii powrócił w 1159 roku, bez żony, która zdecydowała się wstąpić do klasztoru św. Łazarza w Betanii. Rządy we Flandrii podczas nieobecności Thierry'ego sprawował jego syn Filip, który po powrocie ojca pozostał współwładcą hrabstwa.

Ostatnią podróż na Wschód Thierry odbył w 1164 roku Podczas pobytu w Królestwie towarzyszył królowi Amalrykowi I (swojemu kolejnemu szwagrowi) w jego podróży do Antiochii i Trypolisu. Po powrocie do Flandrii w 1166 roku Thierry umieścił na swojej pieczęci palmę daktylową, a na odwrocie - koronę z wawrzynu.

Thierry zmarł 4 lutego 1168 roku i został pochowany w opactwie w Watten, pomiędzy Saint-Omer a Gravelines. Jego rządy były okresem pokoju i postępu. Umiejętną polityką rozszerzył granice Flandrii i przyczynił się do ekonomicznego i rolniczego rozwoju swojego hrabstwa.


Żródła:

Thierry Alzacki w "WikipediA"


"KRÓLOWE I KRÓLOWIE WIELKIEJ BRYTANII - od Edgara do Elżbiety II - wszyscy władcy Wielkiej Brytanii" - autor: Przemysław Jaworski - Przemysław Jaworski i Wydawnictwo Novae Res, 2018


THIERRY de Lorraine w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Comtes de Flandre(s) Vlaanderen "Racines et historie"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

13-07-2024

25-06-2024

01-05-2023

11-05-2020