Adalbéron Wigérichids d'Ardenne (urodzony około 925 roku, zmarł w Reims, 13 lub 24 stycznia 988 lub 989 roku) herb

Syn Gozilina (Goźlina) Wigérichids, hrabiego Ardenów i de Verdun i Udy de Metz, córki Gerharda, hrabiego de Matfriede.

Kanonik Metz, arcybiskup Reims od 696 roku do 13 lub 24 stycznia 988 lub 989 roku, regent Francji od 21 maja do 3 czerwca? 987 roku, kanclerz królów Francji: Lotara III i Ludwika V.

Brata Adalberona I, biskupa Metzu.

Kanonik w Metz, w 969 roku został mianowany arcybiskupem Reims. "Annales Remenses" w 967 roku odnotowuje, że po śmierci Odalrica mianowany został "Adalbero archiepiscopus". Annales Mosomagenses odnotowują wyświęcenie w 969 roku. "Adalbero Remorum archiepiscopus". Został mianowany kanclerzem Lothaire, króla Franków Zachodnich w 969 roku. Jednak po tym, jak król schwytał swojego brata Godfryda, hrabiego de Verdun, Adalbero przeciwstawił się Lothaire'owi, mianował jego bratanka Adalberona, biskupem Verdun bez zgody króla i został wezwany na zgromadzenie w Compiegne 11 maja 985 roku pod zarzutem zdrady, chociaż nigdy się nie stawił. W marcu 987 roku został ponownie wezwany. W maj 987 roku został uniewinniony, po tym jak Hugon "Capet" objął przewodnictwo w zgromadzeniu po przypadkowej śmierci Ludwika V, króla Franków Zachodnich.

Po śmierci Ludwika V, w 987 roku, Adalbero i Gerbert d'Aurillac zwrócili się do zgromadzenia w Senlis na korzyść Hugona "Capeta", księcia Franków, w celu zastąpienia zmarłego monarchy Karolingów. Kapet został wybrany i koronowany w Noyon 3 lipca 987 roku przez Adalbero.

Annales Mosomagenses odnotowują śmierć w 989 roku "Adalbero Remorum archiepiscopus". Nekrologia w Reims odnotowuje śmierć "X Kal Feb" "domnus Adalbero archiepiscopus". "Otto… Romanorum imperator augustus" potwierdził prawa "monasterio super fluvium Mose" założonego przez "Gotefridi comitis nostrique fidelis… et coniux sua pro anime sui fratris Alberonis" statutem z dnia 6 kwietnia 997 roku. "Heinricus… Romanorum imperator augustus" potwierdził prawa i majątek klasztoru w Mouzon przekazany (między innymi) przez "dux Fredericus pro anima Ottonis… [et] Godefridus comes et coniux sua Mathildis pro anima sui fratris Adalberonis archiepiscopi" statutem z 1023 roku.


Żródła:

ADALBERO w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


ADALBERO w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Adalbero (archbishop of Reims) w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Archbishop Adalbero d'Ardenne w "Catholic hierarchy" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

14-11-2020

18-10-2020

20-09-2020