Adela (Alix, Adele, Alix, Alice) DeChampagne-Blois Szampańska (urodzona w 1140 roku, zmarła w Paryżu 4 czerwcu 1206 roku) herb

Córkę Thibauta II (IV) "Wielkiego" DeChampagne, hrabiego de Blois, de Troyes i Mathildy von Sponheim of Carinthia, córki Engelberta II, hrabiego von Sponheim, margrabiego Istria, księcia Karyntii.

Regentka Francji od 24 czerwca 1190 roku do 27 grudnia 1191 roku.

12 listopada 1160 roku (pro futuro), 13 listopada 1160 roku (per procura) poślubiła Ludwika VII "Młodego" Robertyng-Capet (urodzony w 1121 roku, zmarł w Paryżu, Francja 18 września 1180 roku) króla Francji, księcia Akwitanii.

Poślubiła Ludwika VII (wdowca po Konstancji Kastylijskiej) w 1160 roku. Dzień wcześniej miał miejsce ich "sekretny" ślub. Od 1160 roku była trzecią żoną króla Francji Ludwika VII.

Królowa Adela była bardzo aktywna w życiu politycznym. Działała z swymi braćmi: Henrykiem I z Szampanii, Tybaldem V z Blois oraz Wilhelmem, arcybiskupem Reims. Henryk i Tybald byli mężami jej pasierbic, córek Ludwika VII z Eleonorą Akwitańską. Rodzeństwo poczuło, że ich stanowiska są zagrożone, gdy młody Filip August ożenił się z Izabellą z Hainaut, dziedziczką Artois. Adela sprzymierzyła się wtedy z Hugonem III, księciem Burgundii oraz hrabią Filipem z Flandrii. Do tego sojuszu chciała nawet przekonać cesarza niemieckiego Fryderyka I "Barbarossę".

W 1181 roku wybuchła wojna, a stosunki stały się tak złe, że Filip August w 1184 roku chciał się nawet rozwieść z Izabellą z Hainaut. Władza królowej Adeli zmniejszyła się, gdy Filip August wstąpił na tron Francji w 1180 roku. W latach 1190-1191 rządziła Francją jako regentka, gdy monarcha przebywał na trzeciej wyprawie krzyżowej. Z życia publicznego wycofała się po jego powrocie w 1192 roku. Uczestniczyła potem w zakładaniu wielu klasztorów. Królowa Adela zmarła w 1206 rok. Pochowano ją w kościele opactwa Pontigny koło Auxerre.

Z małżeństwa Ludwika VII z Adelą Szampańską mieli:

Filipa II Augusta, króla Francji,

Agnieszkę, zaręczona z cesarzem Aleksym II Komnenem, żona cesarza Andronika I Komnena, a następnie Teodora Branasa.


Żródła:

Adela z Szampanii w "WikipediA"


Adela z Szampanii "Kobiety w polityce"


Adele de Champagne w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Adelaide de Champagne w "Worldhistory" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk