Adela (Alix, Adele, Alix, Alice) Tyobald [DeChampagne-Blois] Szampańska (urodzona w 1140 roku, zmarła w Paryżu, 4 lub 13 czerwcu 1206 roku) herb

Córkę Thibauta II (IV) "Wielkiego" Tyobald [DeChampagne-Blois], hrabiego de Blois, de Troyes i Mathildy von Sponheim of Carinthia, córki Engelberta II, hrabiego von Sponheim, margrabiego Istria, księcia Karyntii.

Regentka Francji od 24 czerwca 1190 roku do 31 grudnia 1191 roku.

12 listopada 1160 roku (pro futuro), katedrze Notre-Dame w Paryżu 13 listopada 1160 roku (per procura) poślubiła Ludwika VII "Młodego, Pobożnego, Mnicha" Robertyng-Capet (urodzony w 1121 roku, zmarł w królewskim pałacu na wyspie Cité w Paryżu, 18 lub 19 września 1180 roku), króla Francji, księcia Akwitanii.

W źródłach pojawia się także z imieniem Alicja, była ona córką Tybalda (Teobalda) IV zwanego "Wielkim, Starym", hrabiego Blois, Chartres, Châteaudun, Meaux i Sancerre oraz (pod imieniem Tybalda II) hrabiego Szampanii i Brie, potomka dynastii Blois, oraz jego żony Matyldy, córki Engelberta I, księcia Karyntii i margrabiego (markiza) Istrii. Urodziła się najpewniej w I połowie lat 40-tych XII wieku.

Poślubiła Ludwika VII, zaledwie miesiąc po śmierci jego drugiej żony Konstancji Kastylijskiej, która zmarła 4 października - zostając trzecią żoną króla Francji. Dzień wcześniej miał miejsce ich "sekretny" ślub. Koronacja Adeli (Alicji) miała miejsce w 1166 roku w paryskiej Notre-Dame, po urodzeniu przez nią następcy tronu, a dokonał jej arcybiskup Hugo z Sens.

Królowa Adela była bardzo aktywna w życiu politycznym. Działała z swymi braćmi: Henrykiem I z Szampanii, Tybaldem V z Blois oraz Wilhelmem, arcybiskupem Reims. Henryk i Tybald byli mężami jej pasierbic, córek Ludwika VII z Eleonorą Akwitańską. Rodzeństwo poczuło, że ich stanowiska są zagrożone, gdy młody Filip August ożenił się z Izabellą z Hainaut, dziedziczką Artois. Adela sprzymierzyła się wtedy z Hugonem III, księciem Burgundii oraz hrabią Filipem z Flandrii. Do tego sojuszu chciała nawet przekonać cesarza niemieckiego Fryderyka I "Barbarossę".

W 1181 roku wybuchła wojna, a stosunki stały się tak złe, że Filip August w 1184 roku chciał się nawet rozwieść z Izabellą z Hainaut. Władza królowej Adeli zmniejszyła się, gdy Filip August wstąpił na tron Francji w 1180 roku. W latach 1190-1191 rządziła Francją jako regentka wraz z jej drugiem bratem Williamem, arcybiskupem Reims, gdy syn Filip II August przebywał na III wyprawie krzyżowej.

Powierzając regencję matce i jej drugiemu bratu arcybiskupowi Reims, ograniczył ich ewentualne nadużycia. Między innymi regentom nie pozwolono nakładać podatków i nie mieli dostępu do skarbca królewskiego, którego opiekę powierzono templariuszom. Wyznaczeni komornicy mieli sądzić w imieniu króla i nie mogli, chyba że doszło do poważnego przestępstwa, zostać zastąpieni przez regentów, którzy musieli składać regularne sprawozdania ze swoich działań. W ten sposób Filip wykazał wyraźne pragnienie, aby nadal osobiście rządzić swoim królestwem od wschodu. Aby nie doszło do nadużyć królewską pieczęć, która była potrzebna do pieczętowania wszystkich oficjalnych dokumentów wziął ze sobą na krucjatę.

Z życia publicznego wycofała się po jego powrocie w 1192 roku. Uczestniczyła potem w zakładaniu wielu klasztorów. Królowa Adela zmarła 4 lub 13 czerwca 1206 roku w pałacu na wyspie Cité w Paryżu i została pochowana w kościele klasztornym cystersów w Pontigny. koło Auxerre.

Z małżeństwa Ludwika VII z Adelą Szampańską mieli:

Filipa II Augusta (urodzony 21 sierpnia 1165 roku, zmarł 14 lipca 1223 roku), król Francji, po nim potomstwo,

Agnieszkę (Annę) (urodzona około 1171 roku, zmarła po 1207 roku), żona: Aleksego II Komnena (urodzony 10 września 1167 roku, zmarła w listopadzie 1183 roku), cesarza Bizancjum; żona: Andronika I Komnena (urodzony około 1123 roku, zmarł 12 września 1185 roku), cesarza Biznacjum; żona: Teodora Branasa (zmarł po 1219 roku), bizantyński arystokrata i wojskowy.


Żródła:

Nazaten Graven van Blois w "JOHNOOMS.NL" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Adela z Szampanii w "WikipediA"


Adela z Szampanii "Kobiety w polityce"


Adelaide de Champagne w "Worldhistory" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"KAPETYNGOWIE"- autor: Przemysław Jaworski - 2018


Adele de Champagne w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

31-12-2021

04-05-2020

30-04-2020