Adela [Aélis, Adele] du Maine (zmarła przed 897 rokiem)

Poślubiła zapewne między 880 a 890 rokiem Roberta I Robertyng (urodzony około 860 roku, zmarł w Soissons, 15 czerwca 923 roku), księcia Francji, opata de Marmoutier, markiza Neustrii, hrabiego Paryża, hrabiego de Troyes, hrabiego Orléanu, opata de Saint-Denis, opata de Saint-Germain-des-Prés, opata de Saint-Martin de Tours, opata de Camery, opata de Villeloin, króla Francji.

Imię pierwszej żony Roberta nie jest znane. Możliwe, że nazywała się Adela (Aélis, Adele) du Maine. Jednak ze względu na to, że Béatrix de Vermandois, znana żona króla Roberta, nie mogła być matką jego córki Adeli (żonaty z bratem Béatrix), przyjmuje się, że to wcześniejsze małżeństwo jest poprawne. Według Europäische Stammtafeln, pierwsza żona Roberta otrzymała imię AELIS. Może to być oparte na darowiznie opactwa Rebais z 21 maja 907 roku Kościołowi w Paryżu, która odnosi się do "comitis Rotberti et Adele comitisse". Jednak, jak wykazano, częściej odnosi się to do Roberta i jego córki niż do jego żony.

Ponieważ Beatrycze z Vermandois nie mogła być matką najstarszej córki Roberta, Adeli (Aelis), która w późniejszym czasie poślubiła jej brata Heryberta II, zakłada się istnienie pierwszej żony ówczesnego margrabiego Neustrii; według Europäische Stammtafeln nosiła ona imię Adela lub Aelis.

Z małżeństwa z Robertem miała dwie córki:

Emmę (urodzona w 894 roku, zmarła w 935 roku), żona: Rudolfa (urodzony w 890 roku, zmarł 15 stycznia 936 roku), księcia Burgundii, króla Francji,

Hildebrandę Adelę (urodzona w 895 roku, zmarła w 931 roku), żona: Herberta II (urodzony w 884 roku, zmarł 23 lutego 943 roku), hrabiego Vermandois.

Zmarła lub została oddalona przez Roberta przed 897 rokiem.


Żródła:

ROBERT w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"Karolingowie i Robertyngowie"- autor: Przemysław Jaworski - 2018

13-09-2020

12-09-2020