Alfons Avis (Robertyng-Capet-Bourgogne-Alfonsina-Aviz) (urodzony w Lizbonie 18 maja 1475 roku, zmarł w Santarem 13 lipca 1491 roku) herb

Syn Jana II "Doskonałego" Avis (Robertyng-Capet-Bourgogne-Alfonsina-Aviz), króla Portugalii, regenta Portugalii i Eleonory Avis (Robertyng-Capet-Bourgogne-Alfonsina-Aviz-Viseu), córki Ferdynanda Avis (Robertyng-Capet-Bourgogne-Alfonsina-Aviz), infanta Portugalii, księcia Viseu.

Infant portugalski, książę i nastepca tronu Portugalii od 8 marca 1476 roku do 13 lipca 1491 roku.

W Estremoz, 3 listopada 1490 roku poślubił Izabelę Trastámara (Robertyng-Bourgogne-de Mâcon-d'Aragona) (urodzona w Duenas, 2 października 1470 roku, zmarła w Sarogossie, 24 sierpnia 1498 roku), książną Astrurii i nastepczynię tronu Kastylii, córkę Ferdynanda II Trastámara (Robertyng-Bourgogne-de Mâcon-d'Aragona), króla Aragonii i Izabelii I Trastámara (Robertyng-Bourgogne-de Mâcon), królowej Kastylii.

Urodził się jako syn księcia Portugalii Jana (przyszłego króla Jana II) i jego żony księżnej (późniejszej królowej) Eleonory. W państwie tym panował wówczas jego dziadek król Alfons V "Afrykańczyk".

W 1490 roku poślubił infantkę Kastylii i Aragonii Izabelę, najstarszą córkę pary królewskiej - Królów Katolickich. Para nie miała dzieci.

Książę Alfons zmarł w wyniku upadku z konia nad brzegiem rzeki Tag w tajemniczych okolicznościach. Morderstwo nigdy nie zostało udowodnione, ale Hiszpanie mogli dużo zyskać po jego śmierci. Ponadto, kamerdyner księcia, kastylijski chłopiec, zniknął w tym samym dniu, po tym jak został naocznym świadkiem tego wydarzenia.

Wraz ze śmiercią Afonsa, Jan II pozostał bez męskiego potomka i nastepcy tronu. Domnniemanym następca tronu został Manuel, książę Beja i Viseu. Wdowa Isabella, po Afonsie, poślubiła Manuela, co mogło by się przyczynić do zjednoczenia wszystkich królestw iberyjskich. Jednakże Isabella urodziła w 1498 roku syna, Miguel "Pogrobowca", który jednak zmarł w 1500 roku. Szansa, Manuela, aby zostać królem-małżonkiem w Hiszpanii, zniknął po śmierci Izabeli w 1498 roku. Po śmierci księcia Izabelii z Asturii, Miguel Portugalski został dziedzicem korony hiszpańskiej i został uznany za księcia Asturii. Jednakże jego śmierć w 1500 położyć ostateczny położyła kres możliwości tej unii państw Iberyjskich. Po śmierci Miguela i Izabelii, następczynią tronów i dziedziczka Hiszpanii, została Joanna (ciotka Miguel) nazwana póxniej "Szaloną, która w końcu doprowadziła do połączenia królestw, za sprawą jej męża Filipa Habsburga.


Żródła:

Alfons (książę Portugalii) w "WikipediA"


Afonso Prince of Portugal w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

16-12-2019