Agnieszka Luitpolding von Diepholt-Andechs (urodzona w 1172 roku, zmarła 20 lipca 1201 roku) herb

Córka Bertolda III (VI) Luitpolding, hrabiego Diessen i Andechs, tytularnego księcia Meranu, margrabiego Istrii i Agnieszki Wettin, córki Deda V Wettin, margrabiego Łużyc Dolnych.

Poślubiła 1 czerwca 1196 roku (unieważnione 19 lipca 1201 roku) Filipa II "Augusta" Robertyng-Capet (urodzony w Gonesse, 21 sierpnia 1165 roku, zmarł w Mantes-la-Jolie, 14 lipca 1223 roku), koregenta Królestwa Francji, króla Francji.

Jej pierwsza siostra, Jadwiga, poślubiła Henryka I, księcia śląskiego i w 1267 roku została kanonizowana. Jej druga siostra, Gertruda poślubiając Andrzeja II została królową Węgier (była też matką świętej Elżbiety Węgierskiej (zmarła 17 listopada 1231 roku), żony Ludwika, landgrafa Turyngii.

Niewiele wiadomo o Agnieszce - prócz tego, że miała duży wpływ na króla Filipa "Augusta". François Ponsard jest autorem tragedii Agnes de Méranie - w której Agnieszka przedstawiona jest jako średniowieczna bohaterka.

W czerwcu 1196 roku poślubiła króla Filipa "Augusta", który opuścił swoją drugą żonę Ingeborgę Duńską w 1193 roku. Papież Innocenty III nie uznał rozwodu Ingeborgi i Filipa, nie uznał więc też ślubu Agnieszki i Filipa, po czym ekskomunikował króla Francji. Mimo że Filip przez 9 miesięcy nie dawał za wygraną, w końcu pod naciskiem szlachty zmuszony był oddalić Agnieszkę. W 1200 roku ekskomunika została zdjęta. Rok później, w lipcu Agnieszka zmarła na zamku w Poissy. Została pochowana w kościele St. Corentin, niedaleko Nantes.

Z Filipem miała co najmniej troje dzieci, które jednak zostały uznane za dzieci nieślubne; dopiero na prośbę króla papież uznał je w 1201 roku:

Maria (zmarła 20 sierpnia 1223 roku), żona: Filipa I, hrabiego Namur; żpna: Henryka I, księcia Brabancji,

Filip "Hurepel" (zmarł 19 lipca 1234 roku), hrabia Clermont, Mortain, Aumale, Boulogne i Dammartin, po nim potomstwo,

Tristan (zmarł kilka dni po urodzeniu w lipcu 1201 roku).


Żródła:

Agnieszka z Meran w "Wikipedia"