Alix Petronilla (Péronelle) Mérovingienne-Guilhemide-Ramnulfids z Poitiers-Poitou Akwitańska (urodzona około 1125 roku, zmarł w 1193 roku)

Córka Wilhelma X "Świętego" Mérovingienne-Guilhemide-Ramnulfids z Poitiers-Poitou, księcia Akwitanii i Gaskonii, hrabiego Poitiers, tyturalnego hrabiego Tuluzy i Eleonora de La Rochefoucauld, córki Aimeria I de La Rochefoucauld, vicomte de Châtellerault.

W 1142 roku poślubiła (rozwód w 1151 roku) Raula I "Dzielny" Robertyn-Capet-Vermondois (urodzony około 1085 lub 1094 roku, zmarł 13 lub 14 października 1152 roku), hrabiego de Vermandois, de Amiens i de Valois, regenta Francji, seneszala Francji.

Była siostrą Eleonory Akwitańskiej i Wilhelma VII "Śmiałego, Orła", księcia Akwitanii i hrabiego Poitiers.

Używała kilku imion: Alix, Aelith, Péronnelle lub Aelis. Zwykle Alix po swoim ślubie, używała imienia Petronilla, używanego najczęściej w dzieciństwie (jest tak określana w testamencie swojego ojca).

Na dworze siostry Eleonory Akwitańskiej we Francji i zakochuje się w Raoulu de Vermandois, dojrzałym mężczyźnie, który wcześniej ożenił się z Eleonorą de Blois. Aby uszczęśliwić żonę Eleonorę, król Ludwik VII rozwiązuje małżeństwo, co powoduje konflikt z hrabią Tybaldem II z Blois, bratem Eleonory z Blois, żony Raula I. Zostali ekskomunikowani przez papieża Innocentego II, który obiecał znieść ekskomunikę, ale odwołał swoją obietnicę w 1143 roku. Wzmożono działania Ludwik VII przyniosły w końcu efekty. Papież Innocenty II zmarł, a jego następca papież Celestyn II w 1144 roku zniosła ekskomunikę na radzie w Reims.

Petronilla i Raoul rozwiedli się w 1151 roku, ponieważ ożenił się ponownie w następnym roku. Petronilla pozostała członkiem francuskiego dworu królewskiego i towarzyszyła swojej siostrze Eleanorze, podczas gdy była uwięziona przez swojego męża króla Henryka II w Anglii. Po śmierci Henryka, Eleanor została uwolniona, a Petronilla zamierzała powrócić do Francji. Jednak zapisy o Petronilli po 1189 roku są rzadkością. Uważa się, że podczas podróż z Anglii do Francji dostała gorączki i zmarła na początku 1190 roku przed przybyciem do portu.

Ze związku z Raulem I miała troje dzieci:

Élisabeth (zmarła 28 marca 1183 roku), hrabina de Vermandois i de Valois, żona Filipa I d'Alsace (urodzony około 1143 roku, zmarł w Acre, 1 lipca 1191 roku), hrabia Flandrii, regenta Francji,, hrabia de Vermandois de iure uxoris,

Raoul II (zmarł 17 czerwca 1167 roku), hrabia de Vermandois i de Valois, zmarł bezpotomnie,

Eleanor de Vermandois (zmarła w czerwcu 1213 roku), poślubiła: Godefroy de Hainaut (zmarł w 1163 roku), hrabiego d'Ostrevent; Williama IV (urodzony w 1145 roku, zmarł 24 października 1168 roku), hrabia Nevers, d'Auxerre i de Tonnerre; Mathieu d'Alsace (urodzony około 1137 roku, zmarł 25 lipiec 1173 roku), hrabiego de Boulogne; [rozwiedziony] Mathieu III (zmarł w 1208 roku), hrabiego de Beaumont-sur-Oise.

Pochowana w St Arnould in Crépy.


Żródła:

Pétronille d'Aquitaine w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


AELIS [Petronille] d'Aquitaine w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Petronilla of Aquitaine w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

06-11-2020

18-10-2020