Artald [Artaud] (zmarł 30 września lub 1 października 961 roku)

Arcybiskup Reims od 931 roku do czerwca 940 roku i od 946 roku do 30 września lub 1 października 961 roku, regent Francji od 10 września do 12 listopada 954 roku.

Jego rodzice nie są znani, ale wiemy, że miał brata o imieniu Dodon, hrabiego Omont, a także siostrzeńca Manassesa, który był pierwszym hrabią Rethel. Jego brat Dodon jest wymieniony w 933 roku, jako bratanek Bernarda, hrabiego Porcien.

Artaud od 931 roku był mnichem, w tym czasie król Raoul i książę Hugues "Wielki" pokonali Herberta II, hrabiego de Vermandois oraz zdetronizowali i wypędzili z Reims jego syna, arcybiskupa Hugona de Vermandois, wówczas jedenastoletniego. Następnie Raoul mianował Artauda arcybiskupem Reims.

W 936 roku, po śmierci Raoula, Artald koronował na króla Francji Ludwika IV. W 940 roku, Herbert II sprzymierzył się z królem Niemiec Ottona I i Hugonem "Wielkim", którzy zdobyli Reims w czerwcu 940 roku i odebrali go Artaudowi, osadzając na arcybiskupstwie syna Hugona.

Artaud nie zrezygnował ze swoich praw do arcybiskupstwa i wraz ze swoim bratem Dodonem walczył przeciw Hugonowi de Vermandois. Herbert II zmarł w 943 roku . W 946 roku król Ludwik IV postanowił ponownie usunąć Hugona, i umieścił na arcybiskupstwie Artauda. Spór między dwoma arcybiskupami został rozwiązany przez trzy synody, które odbyły się odpowiednio w Verdun, Mouzon i Ingelheim w 948 roku. Artaud został zatwierdzony na arcybiskupstwie.

Zmarł w 961 roku, a Rada Meaux na następcę wybrała Odelrica, usuwając Hugona, kandydata wspieranego przez jego braci i Hugona "Capeta" .


Żródła:

Artaud de Reims w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Archbishop Artaldo w "Catholic hierarchy" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

20-09-2020

13-09-2020