Beatrycze Pépinnide-Caroling-Herbertianie [Herbertides] de Vermandois (urodzona około 880 roku, zmarł po 26 marca 931 roku) herb

Córka Herberta I Pépinnide-Caroling-Herbertianie [Herbertides], hrabiego de Vermandois i Lietgardis.

Poślubiła w 897 roku Roberta I Robertyng (urodzony około 860 roku, zmarł w Soissons, 15 czerwca 923 roku), księcia Francji, opata de Marmoutier, markiza Neustrii, hrabiego Paryża, hrabiego de Troyes, hrabiego Orléanu, opata de Saint-Denis, opata de Saint-Germain-des-Prés, opata de Saint-Martin de Tours, opata de Camery, opata de Villeloin, króla Francji.

Była ona córką Heryberta I, hrabiego Vermandois, Meaux i Soissons, potomka bocznej linii dynastii Karolingów, oraz jego żony, noszącej może imię Lutgardy (względnie była nią Berta z Morvois).

Żadne z dotychczas konsultowanych źródeł nie podaje jednoznacznie, że Herybert [II] i jego siostra Beatrix byli dziećmi Heriberta [I], ale wydaje się to prawdopodobne. Jej zakres dat urodzenia jest szacowany na podstawie najstarszej córki, która urodziła swoje pierwsze dziecko w 915 roku. Urodziła się w latach 880-883.

Historia Francorum Senonensis podaje, że "sororem Herberti" była żoną "Robertus princeps", który zbuntował się przeciwko Karolowi III "le Simple" królowi Franków Zachodnich. Guillaume z Jumieges pisze, że "Rodbertus dux" poślubił "sororem Herberti", od którego miał "Hugonem Magnum".

Beatrice była córką Herberta I, hrabiego Vermandois i wnuczką Bernarda, króla Włoch, oraz prawnuczką Karola "Wielkiego". Jej matka jest nieznana, ale ostatnie badania sugerują, że miała na imię Luitgarda i była córką hrabiego Adalelme de Troyes. Była siostrą Herberta II (zmarł w 943 roku), hrabiego Vermandois, Meaux i Soissons, oraz siostrę Kunegundy, która poślubiła Odona I, hrabiego Wetterau, a którego siostra Adel, została żoną króla Roberta I.

Małżeństwo mogło zostać zaaranżowane w celu potwierdzenia pojednania jej ojca z Eudes, królem Francji, który był wujem jej męża. Werner sugeruje na datę 897 roku jako datę ślubu, zakładając, że nastąpiło to po politycznym pojednaniu między ojcem Béatrix a wujem Roberta. Jak omówiono w odniesieniu do pierwszego małżeństwa Roberta w dokumencie FRANCE CAPETIAN KINGS, istnieje możliwość, że pierwsza żona Roberta nadal żyła w 907 roku, co oczywiście oznaczałoby, że małżeństwo Béatrix miało miejsce po tej dacie.

W 895 roku lub później poślubiła Roberta, markiza Neustrii, wdowca po Adele (Aelis) du Maine, który został królem Francji w 922 roku. Z małżeństwa mieli:

Emma (urodzona w 894 roku, zmarła w 935 roku), żona: Rudolfa (urodzony w 890 roku, zmarł 15 stycznia 936 roku), księcia Burgundii, króla Francji, niektóre źródła podaja iż była córką z pierwszego małżeństwa z Adelą,

Hugon I "Wielki" (urodzony w Paryżu, około 898 roku, zmarł w Dourdanie, 16 lub 17 czerwca 956 roku), książę Frankonii, regent Francji, po nim potomstwo.

Według historyka Christiana Settipaniego, związek ten przypieczętował pokój między Robertianami i Vermandois, zwolennikami Karola "Prostaka", po tym, jak król Eudes, brat Roberta, uznał księcia Karolingów za swojego następcę. Po śmierci Eudesa, która nastąpiła 3 stycznia 898 roku, szlachta, respektując pakt z roku poprzedniego, uznała za króla Karola III. Robert zrobił to samo i zachował cały swój majątek i tytuły.

Beatrice została królową Franków Zachodnich po tym, jak jej mąż, który poprowadził bunt przeciwko królowi Karolowi, został ogłoszony królem 22 czerwca 922 roku. 30 czerwca 922 roku w Reims z rąk arcybiskupa Sens, Gauthiera I, w kościele Saint Rémi został Robert I koronowany. Przed koronacją Robert w bitwie pokonuje Karola III, który został zmuszony do ucieczki do Lotaryngii, gdzie stracił życie. Następnie Neustrianie postanowili wówczas wybrać zięcia Beatrice, księcia Burgundii Raoula, który został koronowany w Soissons 13 lipca, a Emma, córka Beatrice, zastąpiła ją jako królowa Franków.

Nie znamy daty śmierci Beatrice: żyła jeszcze 26 marca 931 roku, odkąd cytowano ją w dokumencie jej syna Hugona.


Żródła:

Béatrice de Vermandois w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"Karolingowie i Robertyngowie"- autor: Przemysław Jaworski - 2018


BEATRIX de Vermandois w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

13-09-2020

12-09-2020