Blanka Robertyng-Capet-d'Evreux (urodzona 1330 roku, zmarła w Neaufles-Saint-Martin, 5 października 1398 roku) herb

Druga córka Filipa III Robertyng-Capet-d'Evreux, króla Nawarry i Joanny II "Małej" Robertyng-Capet, królowej Nawarry, córki Ludwika X "Kłótliwego" Robertyng-Capet, króla Francji.

Poślubiła 29 stycznia 1349 roku w Brie-Comte-Robert Filipa VI Robertyng-Capet-Valois (urodzony w 1293 roku, zmarł w Nogent-le-Roi, 22 sierpnia 1350 roku), hrabiego d'Alençon, hrabiego de Valois, d'Anjou i para Francji, hrabiego du Maine, du Perche, d'Alençon, de Chartres, de Roussillon, księcia de Berry i Normandii, hrabiego de La Roche-sur-Yon, regenta Francji, króla Francji, regent Nawarry.

Blanka początkowo miała poślubić następcę tronu - Jana, ale znana była z urody i zakochał się w niej ojciec Jana - król Filip. Filip był wdowcem po Joannie "Kulawej" Burgundzkiej. Ślub Blanki i Filipa odbył się 19 lub 29 stycznia 1349 roku, w Brie-Comte-Robert. Blanka i Filip mieli jedną córkę:

Joannę - Blanką (zmarła 16 września 1371 roku).

Blanka owdowiała 22 sierpnia 1350 roku i przeniosła się do Neaufles-Saint-Martin koło Gisors w Normandii. Odrzuciła oświadczyny króla Kastylii-León Piotra I "Okrutnego" mówiąc: "królowe Francji nie wychodzą ponownie za mąż".

Blanka przeżyła swojego niedoszłego narzeczonego - Jana II "Dobrego" (zmarł w 1364 roku) i jego syna - Karola V "Mądrego" (zmarł w 1380 roku). Na dworze królewskim pojawiała się jedynie na szczególne okazje, np. w 1380 roku na koronację Karola VI "Szalonego" i w 1385 roku na powitanie narzeczonej króla - Izabeli Bawarskiej. Była mediatorką między jej bratem Karolem II "Złym", królem Nawarry, a kolejnymi królami Francji Janem II.

Została pochowana w bazylice Saint-Denis.


Żródła:

Blanka d'Évreux w "Wikipedia"