Eadgifu [Edgifu, Edgiva, Ogive, Eadgifu] Cerdicingas z Wessex (urodzona w Wessex, zapewne między 902 a 905 rokiem, zmarła około 953 roku lub w 948 roku) herb

Córka Edwarda I "Starszego" Cerdicingas, króla Wessex i Anglii i Elfleda z Wiltshire, córki Ethelhelma, earla Wiltshire, arcybiskupa Canterbury.

Mie­dzy 916 a 919 rokiem poślubiła Karola III "Prostak, Pogrobowiec" Pépinnide-Caroling (urodzony 17 września 879 roku, zmarł na zamku w Péronne, 7 października 929 roku), króla Francji. W 951 roku poślubiła Herberta III Pépinnide-Caroling-d'Omois (urodzony między 910 a 926 roku, zmarł w 983 roku lub na początku 985 roku), hrabia Vermondois i d'Omois.

Urodziła się w Wessex. Według "Gesta regum Anglorum" była drugą córką Edwarda I i Elfledy. Eadgifu była jedną z trzech sióstr, które poślubiły władców kontynentu: Eadgyth, który poślubił Ottona I, Świętego Cesarza Rzymskiego i Eadhild, którzy poślubiła Hugona "Wielkiego".

We Francji zwano ją Ogive. Eadgifu została drugą żoną króla Francji Karola III, którego poślubiła w 919 roku, po śmierci swojej pierwszej żony Frederonny.

Ze związku z Karolem III miał tylko jednego syna:

Ludwika IV "Zamorskiego" (urodzony 10 września 921 roku, zmarł 10 września 954 roku), króla Francji.

W 922 roku Karol III został obalony, a po porażce w bitwie pod Soissons w 923 roku został wzięty do niewoli przez hrabiego Herberta II z Vermandois, sojusznika ówczesnego króla. Aby chronić bezpieczeństwo swojego syna, Eadgifu zabrał go do Anglii w 923 roku na dwór swojego przyrodniego brata króla Athelstana. Z tego powodu Ludwik IV został nazawny Ludwikiem "Zamorskim". Pozostał tam do 936 roku, kiedy to został wezwany do powrotu do Francji, aby zostać królem. Towarzyszyła mu Eadgifu.

Zamieszkała w klasztorze w Laon. W 951 roku owdowiała Edgiva poślubiła potomka bocznej linii Karolingów, Heryberta III zwanego Sta­rym, hrabiego Vermandois, hrabiego Meaux i Troyes, który uprowadził ją, ku wielkiemu zgorszeniu syna.

Edgiva i Heribert III mieli dwoje dzieci (niepewne):

Stefan I (urodzony zapewne w 952 roku, zmarł w 1021 roku), hrabia Vermandois,

Agnieszka (urodzona w 953 roku, zmarła ?).

Edgiva zmarła (w połogu?) około 953 roku, istnieje wszakże hipoteza, wedle której jej śmierć nastąpiła w 948 roku, co stawia pod znakiem zapytania mariaż z hrabią Vermandois. Pochowana w opactwie w Saint-Médard de Soissons.


Żródła:

Eadgifu of Wessex w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


EADGIFU w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"KRÓLOWE I KRÓLOWIE WIELKIEJ BRYTANII - Od Edgara do Elżbiety II - wsztscy władcy Wielkiej Brytanii" - autor: Przemysław Jaworski - Przemysław Jaworski i Wydawnictwo Novae Res, 2018

29-07-2020

24-05-2020