Eadhilda Cerdicingas z Wessexu (urodzona między 907 a 910 rokiem, zmarła najpraw­dopodobniej 26 stycznia 937 roku) herb

Córka Edwarda "Starszego" Cerdicingas, króla Wessex, króla Anglii i Elfledy [Cerdicingas?] z Wiltshire, córki Ethelhelma [Cerdicingas?], eldormana Wiltshire.

W 926 roku lub 927 roku poślubiła Hugona l "Wielkiego" Robertyng (urodzony w Paryżu, około 898 roku, zmarł w Dourdanie, 16 lub 17 czerwca 956 roku), hrabiego Paryża, markiza Neustrii, hrabiego Orleanu, opata Saint-Martin w Tours, Marmoutier, Saint-Germain w Auxerre, Saint-Denis, Saint-Maur-des-Fossés, Morienval, Saint-Riquier i Saint-Valéry-sur-Somme, księcia Franków, hrabiego d'Autun, d'Auxerre, de Nevers, de Sens, de Chalon i de Mâcon, księcia Burgundii de iure, księcia Akwitanii, regenta Francji.

Wilhelm z Malmesbury nazywa w kolejności: Edfleda, Edgiva, Ethelhilda, Ethilda, Edgitha, Elfgiva jako sześć córek króla Edwarda i jego żony Elfledy, wskazując, że Ethilda poślubiła "Hugh". Księga Hyde'a nazywa "Ethyldam" jako czwartą z sześciu córek króla Edwarda i jego pierwszej żony "Elfelmi comitis filia Elfleda", wskazując, że poślubiła "patera Hugonisa Capeta".

Flodoard wspomina, ale nie wymienia "filiam Eadwardi regis Anglorum, sororem coniugis Karoli", nagrywając swoje małżeństwo z "Hugo filius Rotberti" w 926 roku, zostając drugą żoną Hugona "Wielkiego", syna Roberta I, króla Francji i jego druga żona Béatrix de Vermandois.

W 926 roku jego przyrodni brat Althelstan, syn i następca Edwarda, przyjął ambasadorów pod przwodnictwem ich kuzyna, hrabiego Adolfa de Boulogne, wysłanych przez potężnego księcia Franków Hugona "Wielkiego" z prośbą o rękę księżniczki angielskiej. Athelstan wyraził zgodę aby przyrodnia siostra, Eadhilda została żona Hugona. W czasie zaręczyn Athelstan otrzymał okazałe dary, w tym: korzenie, klejnoty, konie bogato zdobione, trzy święte relikwie: miecz Konstantyna "Wielkiego", lance Karola "Wielkiego" i fragment Świętej Korony oraz złotą koronę.

Sojusz ten mógł zorganizowała Eadgifa, siostra Eadhild i żona Karola "Prostego", usuniętego króla Zachodniej Francji, i przetrzymywanego od 923 roku w niewoli przez Herberta II z Vermandois. Eadgifu przebywając w Anglii, być może starał się, organizując to małżeństwo, odciągnąć Hugona od potencjalnie niebezpiecznego sojuszu z hrabią Vermandois, zachowując w ten sposób prawa do tronu swojego syna Ludwika IV.

Tytuł Duc des Francs otrzymała 25 grudnia 936 roku.

Z małżeństwa tego mogła pochodzić:

Beatrycze (zmarła 23 września po 987 roku, być może w 1003 roku) - alternatywnie była córką Hugona i jego treciej żony Béatrix de Vermandois, regentka Górnej Lotaryngii, żony: Fyderyka (Ferry'ego) I (urodzony między 910 a 915 roku, zmarł 18 maja 978 lub między 978 a 981 rokiem), księcia Górnej Lotaryngii.


Żródła:

EADHILD w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"Karolingowie i Robertyngowie"- autor: Przemysław Jaworski - 2018

13-09-2020