Eleonora Tyobald [DeChampagne-Blois] (urodzona w 1104 roku, zmarła w 1141 roku) herb

Najmłodsza córka Stefana II Henryka Tyobald [DeChampagne-Blois], hrabiego Blois, Chartres, Châteaudun, Sancerre, Meaux i Adelajdy FitzRobert, córki Wilhelma I "Bastarda, Zdobywcy" FitzRoberta, księcia Normandii, króla Anglii.

Około 1120 roku (rozwód w 1141 roku) poślubiła Raula I "Dzielny" Robertyn-Capet-Vermondois (urodzony około 1085 lub 1094 roku, zmarł 13 lub 14 października 1152 roku), hrabiego de Vermandois, de Amiens i de Valois, regenta Francji, seneszala Francji.

W 1125 roku, wuj Eleonory, hrabia Hugon, hrabia Szampanii (przyrodni brat ojca) udał się do Ziemi Świętej, gdzie walczył z templariuszami, a gdzie zmarł w trakcie krucjaty w 1126 roku. Tron w Szampanii przejął jego brata, hrabia Blois, Theobalda II of Champagne, dotychczasowy hrabia de Troyesa. W 1135 roku brat, Stefan z Blois, został koronowany na króla Anglii.

Małżeństwo z Raoulem de Vermandoisem zostało rozwiązane na prośbę Aliénora d'Aquitaine, która zakochała się w Raoulu.

Król przekonał trzech biskupów królestwa: Bartholome, biskupa Laonu, Pierre, biskupa Senlis i Szymona z Noyon, biskupa Noyon, aby rozwiązali małżeństwo Raulfa i Eleonorą Champagne, ze względu na bliskie pokrewieństwo, tak aby można było zawrzeć małżeństwo między Raulfem a Petronillą. Niedługo potem, na radzie w Lagny-sur-Marne, trzech biskupów, zbyt przychylnie nastawionych do króla, zostali ekskomunikowani, a ich decyzja uchylona. Nowe małżeństwo uznano za nieważne a hrabstwo zostało obłożźone interdyktem.

Eleonora była siostrą Theobalda II of Champagne, który zdecydował się bronić honoru rodziny i majątku, a Bernard z Clairvaux - opat klasztoru w Clairvaux, stał po jego stronie. Rada Kościoła Lagna potwierdziła ważność pierwszego małżeństwa Raoula i zawiesił działalność trzech winnych biskupów oraz ogłosiła interwencję nad hrabią i jego radą.

Ponieważ Lagny-sur-Marne znajdował się na terytorium Tybalda II z Blois, król uznał to za osobistą zniewagę i postanowił interweniować na rzecz Petronilli i Raulfa, którzy dokonali inwazji na Szampanię. Król Ludwik VII stanął po stronie swojej seneszala, wraz ze swoimi żołnierzami zaatakował Szampanię. Wojna trwała dwa lata (1142-1144) i zakończyła się okupacją Szampanii przez armię królewską.

W 1144 roku strony zawarły pokój. Ekskomunikowany Raul przez papieża Innocentego II, pozostał w związku małżeńskim Petronillą, a podczas krucjaty Królewskiej był jednym z regentów królestwa. Papież Innocenty II zmarł, a jego następca papież Celestyn II w 1144 roku zniosła ekskomunikę na radzie w Reims.

Około 1141 roku z powodu pokrewieństwa doszło do rozwodu. Niektórzy genealodzy przypisją jej, który się urodził z tego związku syna:

Hugona II (zmarł 4 listopada 1212 roku), który został mnichem pod nazwiskiem Święty Felix de Valois, ale to stwierdzenie wydaje się być w XVI wieku nagłaśniane jako błędne.

Eleonor zmarła w 1141 roku.


Żródła:

Éléonore de Blois w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Eleanor of Champagne w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Eleonora di Blois w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


ELEONORE de Blois w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

06-11-2020

18-10-2020

04-05-2020