Emma Robertyng Francuska (urodzona około 943 roku, zmarła po 19 marca 968 roku)

Córka Hugona I "Wielkiego" Robertyng, markiza Neustrii, hrabiego Orleanu, opata Saint-Martin w Tours, Marmoutier, Saint-Germain w Auxerre, Saint-Denis, Saint-Maur-des-Fossés, Morienval, Saint-Riquier i Saint-Valéry-sur-Somme, księcia Franków, hrabiego d'Autun, d'Auxerre, de Nevers, de Sens, de Chalon i de Mâcon, księcia de iure Burgundii, księcia Akwitanii, regenta Francji i Jadwigi [Hartwige, Hathui] Liudolfing Saskiej, córki Henryka I "Ptasznika" Liudolfinga, księcia Saksonii i Turyngii, króla niemieckiego.

Poślubiła w 960 roku Ryszarda I "Nieustraszonego" FitzWilliam Ragnvaldsson [Rögnvaldsson] (urodzony w Fécamp, w Normandii, 28 sierpniu 933 roku, zmarł w Fécamp w Normandii, 20 Listopad 996 roku), księcia Normandii, regenta Francji.

Urodziła się około 943 roku. Była córką hrabiego Hugona "Wielkiego" z Paryża i Hedwigi Saskiej oraz siostrą Hugona "Capeta", króla Francji.

Emma została zaręczona z Richardem I w dzieciństwie w ramach sojuszu między Normandią a Paryżem przeciwko francuskiemu domowi królewskiemu. Małżeństwo miało miejsce w 960 roku. Jej mężem został Ryszard I "Nieustraszony", książę Normandii, syn Wilhelma I "Długiego Miecza", księcia Normandii, i jego pierwszej żony Sproty z Bretanii. Związek nadał Normandii trwały i pożyteczny status, zwłaszcza od czasu, gdy brat Emmy został królem w 987 roku. Emma została wskazana jako matka Emmy z Normandii, ale nie jest to chronologicznie możliwe.

Małżeństwo to pozostało bezpotomne. Liczne dzieci Ryszarda pochodziły z jego nieformalnego związku z niejaką Gunnor (z Danii lub z Crépon), poślubioną dopiero po śmierci Emmy. Ta zaś zmarła po 19 marca 968 roku.


Żródła:

"KAPETYNGOWIE"- autor: Przemysław Jaworski - 2018


Emma of Paris, Duchess of Normandy w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"KRÓLOWE I KRÓLOWIE WIELKIEJ BRYTANII - od Edgara do Elżbiety II - wszyscy władcy Wielkiej Brytanii" - autor: Przemysław Jaworski - Przemysław Jaworski i Wydawnictwo Novae Res, 2018

27-09-2020