Filip Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Orléans (urodzony w Tuileries Palace, 24 sierpnia 1838 roku, zmarł w Stowe House, Anglia, 8 września 1894 roku) herb

Syn Ferdynanda Filipa Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Orléans, księcia Orleanu, delfina i następcy tronu Francji i Nawarry i Hélene Nikloting Mecklemburg-Schwerin, córki Fryderyka Nikloting Mecklenburg-Schwerin, wielkiego księcia Meklemburgii.

Król Francuzów jako Louis-Philippe II od 24 lutego do 26 lutego 1848 roku, Jego Królewska Wysokość książę królewski Francji od 13 lipca 1842 roku do 24 lutego 1848 roku, Jego Królewska Wysokość książę Orleanu jako Louis-Philippe II od 13 lipca 1842 roku do 6 lutego 1869 roku, Jego Królewska Wysokość hrabia Paryża, I książę krwi Francji od 24 lutego 1848 roku do 8 września 1894 roku, orleański tytularny król Francji i Nawarry jako Louis-Philippe II od 26 lutego 1848 roku do 5 sierpnia 1873 roku, orleański tytularny król Francji i Nawarry, głowa francuskiego Domu Królewskiego i pretendent do tronu Francji i Nawarry jako Philippe VII od 24 sierpnia 1883 roku do 8 września 1894 roku.

30 maja 1864 roku poślubił María-Isabel Francisca de Asis Antonia Luisa Fernanda Cristina Amelia Felipa Adelaide Josefa Elena Enriqueta Carolina Justina de Orléans y Borbón [Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Orléans] (urodzona w Sewillii, 21 września 1848 roku, zmarłą w Villamanrique de la Condesa, 23 kwietnia 1919 roku), córkę Antoine Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Orléans, księcia de Montpensier i María Luísa Fernanda de Borbón [Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme], córki Ferdynanda VII "Upragnionego" Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme, króla Kastylii, Leonu, Aragonii, Obojga Sycylii, Jerozolimy, Granady, Toledo, Walencji, Galicji, Majorki, Minorki, Sewilli, Sardynii, Kordoby, Korsyki, Murcji, Jaen, Algarve, Algeciras, Gibraltaru, Wysp Kanaryjskich, Indii, Islandii, Arcyksiąże Austrii, Książe Burgundii, Brabantu i Mediolanu, króla Hiszpanii, wielkiego mistrza Zakonu Calatrava i Zakonu Alcántara, króla Nawarry, tytularnego króla Anglii.

Starszy syn Ferdynanda Filipa Orleańskiego i Hélene Mecklemburg-Schwerin, starszy brat Roberta, księcia Chartres. Wnuk Ludwika Filipa I - króla Francuzów, i Marii Amelii Burbon, księżniczki Obojga Sycylii. Po śmierci swojego ojca w 1842 roku, otrzymał tytuł Prince Royale i został następcą tronu. Orleański pretendent do tronu Francji jako Filip VII (do 1883 roku jako Ludwik Filip II).

Po abdykacji jego dziadka w 1848 roku, starano się osadzić na tronie francuskim, a regencję złożyć w ręce jego matki, ale plany te spełzły na niczym. Filip razem z resztą swojej rodziny zamieszkał w Wielkiej Brytanii, a we Francji proklamowano II republikę.

Filip został historykiem, dziennikarzem, a nawet dobrowolnie służył razem ze swoim młodszym bratem - Robertem, księciem Chartres, jako oficer w amerykańskiej wojnie secesyjnej. Był kapitanem i przez prawie rok służył pod generałem George'em McClellanem, w Armii Potomacu. Opuścił armię po klęsce Peninsular Campaign. Później opisał tę wojnę.

W 1864 roku poślubił swoją siostrę stryjeczną - Marię Izabelę Orleańską, infantkę hiszpańską. Była ona córką infantki Ludwiki Ferdynandy Hiszpańskiej i Antoniego Orleańskiego, księcia Montpensier - najmłodszego syna Ludwika Filipa I i Marii Amelii Burbon. Para ta miała 8 dzieci.

W 1873 roku, przewidując restaurację monarchii przez Zgromadzenie Narodowe (po upadku Napoleona III), Filip wycofał swoje pretensje do tronu Francji na rzecz pretendenta legitymistów - Henryka, hrabiego de Chambord. Francuzi zrozumieli, że Filip zostanie w takim razie następcą Chamborda, w razie jego bezpotomnej śmierci i tym samym zjednoczy dwie różne linie pretendentów powstałe po 1830 roku. Jednak Chambord odmówił uznania trójkolorowej flagi Francji i nadzieje na restauracje monarchii znowu spełzły na niczym. W 1883 roku Chambord zmarł i tym samym wygasła linia francuskich Burbonów, Filip odziedziczył po nim pretensje do tronu jako król Filip VII z dynastii orleańskiej. Sprzeciwili się temu Karlistowscy pretendenci do tronu Hiszpanii - potomkowie w prostej linii króla Ludwika XIV.

Filip mieszkał w Sheen House, w Sheen, w Wielkiej Brytanii. Zmarł w Stowe House, w 1894 roku.


Żródła:

Filip Orleański w "Wikipedia"


Louis Philippe Albert d'Orleans (Philippe VII.) w "WORLDHISTORY - Personen der Werltgescichte" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

05-08-2021

21-04-2021