Filip Robertyng-Capet (urodzony 29 sierpnia 1116 roku, zmarł w lesie pod Paryżem, 13 października 1131 roku) herb

Najstarszy syn Ludwika VI "Grubego" Robertyng-Capet, króla Francji i Adelajdy Sabaudzkiej de Maurienne, córką Humberta II "Grubego", hrabiego Sabaudii.

Koregent Francji (król Franków) od 14 kwietnia 1129 roku do 13 października 1131 roku, jako koregent swojego ojca Ludwika VI "Grubego".

Jako że nie objął samodzielnych rządów, nie jest liczony jako władca w poczcie królów i kolejny władca Francji o tym imieniu panował jako Filip II August.

Na zgromadzeniu możnych w Senlis 18 lub 19 kwietnia 1120 roku, z okazji święta Paschy został ogłoszony królem desygnowanym (rex designatus) - współrządcą i sukcesorem ojca, zaś 14 kwietnia 1129 roku w katedrze Notre-Dame (Naszej Pani) w Reims miała miejsce jego sakra (miał wtedy 12 lat), której dopełnił arcybiskup Arnulf. Jako Filip był pierwszy w linii sukcesji do tronu i cieszył się miłością swego ojca. Od tego czasu jednakże, jak podaje kronikarz Walter Map, urosła jego pycha i przestał się liczyć z ojcem, a także prowadził się gorzej od wiele wymagającego od siebie Ludwika - "tym samym wykopał sobie grób jeszcze za życia". Nosił się z zamiarem odwiedzenia grobu Chrystusa w Jerozolimie podczas jednej z krucjat. To marzenie przejął po nim brat i późniejszy król Ludwik, który wziął udział w drugiej wyprawie krzyżowej. Ludwik podczas wyprawy oddalił się z Antiochii do Jerozolimy. Poniekąd przyczyniło się to do niepowodzenia wyprawy i rozpadu jego małżeństwa z Eleonorą z Akwitanii.

Filip zmarł niespodziewanie 13 października 1131 roku. Podczas przejazdu króla z towarzyszami nad Sekwaną w Paryżu przez ulicę Martroi St. John Street według historyka Henri Martin - na ścieżkę wpadła dzika świnia, o którą potknął się koń wiozący króla-koregenta. Ten przekoziołkował nad głową zwierzęcia i upadł na ziemię, łamiąc kończyny. Zmarł następnego dnia nie odzyskawszy przytomności. Nekrolog opactwa Saint-Germain-des-Prés rejestruje śmierć na październik "Philipus rex puer" "Philippus puer Francorum rex".

Następcą w kolejce do tronu i kolejnym królem został jego o 4 lata młodszy brat, Ludwik VII. Wypadek króla-koregenta przyczynił sie do wydania zakazu błąkania się świń po ulicach Paryża. Filip zostaje pochowany 17 października 1131 roku w królewskiej nekropolii w Saint-Denis pod Paryżem.

Mediewista Michel Pastoureau poświęcił całą książkę z okazji śmierci króla-koregenta, w której sugeruje, że śmierć Flipa miał znaczący wpływ na historię Francji. Według jego interpretacji gdyby nie śmierć Flipa, na tron francuski zasiadł by władca przeciętnego wymiaru - nieprzygotowanego do rządów. Wreszcie, to niehonorowe śmierć członka dynastii, spowodowana przez zwierzę domowe, uważane za nieczyste i brudne, by popchnął ojca w obraniu godła dla dynastii Najświętszą Marię i jej atrybutów: lilie i kolor niebieski, które stały się symbolami Francji par excellence, przetrwające nawet Wielką Rewolucję.


Żródła:

Filip Kapet (1116-1131) w "Wikipedia"


Philippe de France (1116-1131) w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"KAPETYNGOWIE"- autor: Przemysław Jaworski - 2018


PHILIPPE de France w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

18-10-2020