Françoise d'Aubigné (urodzona w Niort, między 8 września a 27 listopada 1635 roku, zmarła w Saint Cyr, 15 kwietnia 1719 roku) herb

Córka Constanta d'Aubigné, barona de Surimeau, gubernatora de Maillezais i Jeanne de Cardaillac.

Markiza de Maintenon i markiza du Parc od maja 1688 roku do 15 kwietnia 1719 roku.

W 1651 roku poślubiła Paula Scarrona (urodzony w Paryżu, 4 lipca 1610 roku, zmarł w Paryżu, 7 października 1660 roku), seniora de la Riviere i des Fougerais. 12 czerwca 1684 roku potajemnie poślubiła (związek morganatyczny) Ludwika XIV "Wielkiego, Króla Słońce" Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme (urodzony w Saint-Germain-en-Laye, 5 września 1638 roku, zmarła w Wersalu, 1 września 1715 roku), króla Francji i Nawarry.

Urodziła się w twierdzy w Niort. Jej ojciec, Konstanty d'Aubigné, był synem Agryppy d'Aubigné (sławnego generała i przyjaciela króla Henryka IV) i został uwięziony jako hugenota. Jej matka ochrzciła dziewczynę w wierze katolickiej.

W 1651 roku poślubiła Paula Scarrona, znanego pisarza komediowego i właściciela pensji dla młodych wdów. Po jego śmierci, w 1660 roku, poprowadziła jego pensję, na którą królowa Anna Austriaczka przeznaczała 2000 liwrów rocznie. W 1666 roku, po śmierci Anny Austriaczki, król Ludwik XIV odmówił dalszego wspierania pensji.

Franciszka postanowiła opuścić Paryż i udać się do Lizbony jako dama dworu królowej Portugalii. Przed wyjazdem spotkała madame de Montespan, królewską faworytę. Ta przekonała ją, by nie wyjeżdżała do Portugalii, tylko dalej prowadziła pensję swojego zmarłego męża. Markiza Montespan zaprzyjaźniła się z Franciszką i kiedy w 1669 roku w sekrecie urodziła swoje (i króla) pierwsze dziecko, to Franciszka miała je potajemnie wychować.

W 1674 roku król Ludwik postanowił sprowadzić swoje dzieci na dwór królewski i oficjalnie je uznać. Franciszka towarzyszyła im jako ich opiekunka i nauczycielka. Była w posiadaniu fortuny, dzięki czemu kupiła dobra Maintenon. Długo nie chciała zgodzić się na romans z Ludwikiem. W 1678 roku król z własnej inicjatywy nadał Franciszce tytuł Markizy Maintenon. Wkrótce tytuł ów zaczęto na dworze ironicznie przeinaczać na "Madame Le Maintenant".

Królowa Maria Teresa zmarła w 1683 roku.

W zimie 1685-1686 roku Franciszka poślubiła sekretnie króla Francji. Ślubu udzielił Harlay, arcybiskup Paryża. Obecni byli jedynie spowiednik królewski - Pere la Chaise i markiz de Montchevreuil.

Franciszka za namową stronnictwa pobożnego pozostała w tej "krępującej sytuacji". Stronnictwo wmówiło jej, że musi pozostać żoną monarchy, aby ten ponownie nie zszedł na drogę grzechu i nie znalazł sobie nowej kochanki. Ponieważ para młoda pochodziła z zupełnie innych warstw społecznych, Franciszka nie mogła zostać koronowana na królową Francji (był to związek morganatyczny). Franciszka i Ludwik XIV nie mieli dzieci.

Po śmierci Ludwika XIV musiała natychmiast opuścić Wersal, ponieważ nie była lubiana przez regenta. Zmarła w szkole dla dziewcząt, którą sama założyła.


Żródła:

Madame de Maintenon w "Wikipedia"