Gozlin III Rorgonides d'Anjou (urodzony w Maine, około 860 roku, zmarł między 907 a 914 rokiem) herb

Syn Roricona III Rorgonides d'Anjou, hrabiego du Maine i jego nieznanej z imienia żony.

Hrabia du Maine od 878 roku do 886 roku i od 893 roku do 895 roku, regent Zachodnich Franków od 10 kwietnia 879 roku do 880 roku i od grudnia 12 grudnia 884 roku do 885 roku.

Około 889 roku poślubił Godehilde Pépinnide-Caroling (urodzona w Le Mans, Sarthe, Pays de la Loire we Francji, w 864 roku, zmała w Le Mans, Sarthe, Pays de la Loire we Francji, w 907 roku), córkę Karola II "Łysego" Pépinnide-Caroling, księcia Alemanii, Retii, Alzacji i części Burgundii, króla Akwitanii, król ziem między Fryzją a Sekwą, króla du Maine i ziem między Sekwaną a Loarą, króla ziem między Mużą i Sekwana, zachodniej i południowej Burgundii, Prowansji, Neustrii, Bretanii, Akwitanii, Gaskonii i Septimanii, króla Zachodnich Franków, króla Lotaryngii, króla Italii, cesarza rzymskiego i Ermentrudy Agilolfinges d'Orléans, córki Eudes [Odona] I, hrabiego Orléanu.

Ostatni hrabia du Maine, którem Karol II "Łysy" skonfiskował hrabstwo i przekazał je Robertowi, przodkowi Kapetyngom.

Jego ojciec zmarł w 878 roku. W chwili śmierci ojca Gozlen był jeszcze małym dzieckiem, więc hrabstwo du Maine i odziedziczył jego kuzyn Ragenold, hrabia d'Herbo. Kiedy i on zmarł w 885 roku, cesarz Karol III "Otyły", mianował swojego bliskiego kuzyna Henryka, markizem Neustrii, który przekazał w 886 roku hrabstwo Maine Rogerowi. Kilka lat później Gauzlin rozpoczął starania o przywrócenie mu władzy w hrabstwie. W tym celu sprzymierzył się z królem Franków Zachodnich, Odonem, który w 893 roku zbrojnie wyparł Rogera z Maine, ale w swoim hrabstwie utrzymał się tylko dwa lata. W 895 roku Roger powrócił do władzy.

Wygnany Gauzlin przez następne lata kontynuował walkę z Rogerem, a po jego śmierci w 900 roku z jego synem Hugonem I, jednak nie odniósł żadnych sukcesów.

Zmarł w 914 roku. Miał prawdopodobnie jedną córkę, która poślubiła Hugona I. Nie wiadomo, czy stało się to za jego życia, czy już po jego śmierci.

Pochowany w katedrze Saint Julien-Le Mans, Departement de la Sarthe, Pays de la Loire we Francji.


Żródła:

Gozlin III w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Gauzlin II w "Wikipedia"


Gauzlin II w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

11-06-2020