Hugo (II) Magnus Robertyng-Capet (urodzony w 1007 roku, zmarł w Compiegne, 28 sierpnia lub 17 września 1025 roku) herb

Syn Roberta II "Pobożnego" Robertyng-Capet, króla Francji i Konstancją Karoling-Gevaudun (Bosonide), córką Wilhelma I Karoling-Gevaudun (Bosonide), hrabiego Prowansji.

Koregent Francji (król Franków) od 9 czerwca 1017 roku do 17 września 1025 roku.

Najstarszy syn z trzeciego małżeństwa Roberta II "Pobożnego" wspólnie z którym panował jako koregent z tytułem króla Franków. Jako że nie objął samodzielnych rządów, nie jest liczony jako władca w poczcie królów.

W 1017 roku, gdy miał 10 lat, jako najstarszy syn ojca został uczyniony koregentem - tak jak wcześniej Hugo Kapet uczynił ze swoim synem, Robertem II. Koronowano go w kościele Abbaye de Saint-Corneille w Compiegne między 9 a 19 czerwca tegoż roku. Wkrótce Hugo Magnus zbuntował się przeciw ojcu, ale następnie poddał się jego władzy.

Zmarł w 1025 roku, prawdopodobnie wskutek upadku z konia, mając ok. 18 lat. Pochowany został w tym samym kościele, w którym go koronowano. Po jego bezdzietnej śmierci odżył spór o władzę, której od Roberta II domagali się pozostali przy życiu synowie Henryk I (późniejszy król) i Robert Burgundzki.

Rudolf Glaber, średniowieczny kronikarz, pisał o nim: "Moje pióro nie może oddać wielkich i sławnych cnót, które posiadał... We wszystkim był lepszy niż najlepsi. Żadna elegia nie wyrówna smutku po jego śmierci".


Żródła:

Hugo II Magnus w "Wikipedia"