Hugon l "Wielki" Robertyng (urodzony w Paryżu, około 898 roku, zmarł w Dourdanie, 16 lub 17 czerwca 956 roku)

Syn króla Roberta I Robertynga, księcia Francji, opata de Marmoutier, księcia Frankonii, markiza Neustrii, hrabiego Paryża, de Troyes, Orléanu, de Tours, de Chartres, opata de Saint-Denis, de Saint-Germain-des-Prés, de Saint-Martin de Tours, de Camery i de Villeloin, markiza Bretanii, króla Francji i Beatrycze Karoling-Herbertianie [Herbertides] de Vermandois, córki Herberta I Karoling-Herbertianie [Herbertides], hrabiego Vermandois.

Hrabia Paryża, markiz Neustrii, hrabia Orleanu, opat Saint-Martin w Tours, Marmoutier, Saint-Germain w Auxerre, Saint-Denis, Saint-Maur-des-Fossés, Morienval, Saint-Riquier i Saint-Valéry-sur-Somme od 29 czerwca 922 roku do 16 czerwca 956 roku, książę Franków, hrabia d'Autun, d'Auxerre, de Nevers, de Sens, de Chalon i de Mâcon od 25 lipca 936 roku do 16 czerwca 956 roku, książę Burgundii de iure od 938 roku do 16 czerwca 956 roku, książę Akwitanii od 952 roku do 16 czerwca 956 roku, regent Francji od 15 stycznia 936 roku do 19 czerwca 936 roku i od 10 września 954 roku do 16 czerwca 956 roku.

Około 914 roku poślubił Judytę Rorgonides? du Maine (urodzona przed 900 rokiem, zmarła w 925 roku), córkę Rogera (Rotgera) Rorgonides, hrabiego du Maine i Rotyldy (Rothaut) Pépinnide-Caroling, córki Karola II "Łysego" Pépinnide-Caroling, księcia Alemanii, Retii, Alzacji i części Burgundii, króla Akwitanii, króla ziem między Fryzją a Sekwą, króla Maine i ziem między Sekwaną a Loarą, króla ziem między Mużą i Sekwana, zachodniej i południowej Burgundii, Prowansji, Neustrii, Bretanii, Akwitanii, Gaskonii i Septimanii, króla Zachodnich Franków, króla Lotaryngii, króla Italii, cesarza rzymskiego. W 926 roku lub 927 roku poślubił Eadhilda Cerdicingas z Wessexu (urodzona między 907 a 910 rokiem, zmarła najpraw­dopodobniej 26 stycznia 937 roku), córki Edwarda "Starszego" Cerdicingas, króla Wessex, króla Anglii i Elfledy, córki Ethelhelma, eldormana Wiltshire. 9 maja 937 roku w Mainz sponsalia de futuro i 14 września 937 roku w Ingelheim per procura poślubił Jadwigę (Hartwige, Hathui) Liudolfing Saskiej (urodzona w 922 roku, zmarła 10 maja 965 roku), córkę Henryka I "Ptasznika" Liudolfinga, księcia Saksonii i Turyngii, króla niemieckiego i Matyldy "Świętej, Westfalskiej" Immedinger z Ringelheim, córki Teodoryka (Dytryka) Immedingera, hrabiego Westfalii, hrabiego Ringelheim.

Przydomek WIELKIEGO, aczkolwiek nie jest mu współczesny, znany jest już od schyłku X wieku. Zwano go także BIAŁYM.

Przypuszcza się, że na świat przyszedł w ostatnich latach IX wieku.

W 914 roku uzyskał od Karola III "Prostego" potwierdzenie sukcesji ojcowskich dóbr i tytułów. Po koronacji ojca 29 czerwca 922 roku został "księciem Franków" (jest to kwestia sporna) margrabią Neustrii, hrabią Paryża, Troyes i Orleanu. W 954 roku otrzymał tytuł księcia Akwitanii i Burgundii, choć faktycznie Hugo objął władanie tylko w drugiej z tych krain. Był także świeckim opatem wielu klasztorów: Saint-Martin w Tours, Marmoutier, Saint-Germain w Auxerre, Saint-Denis, Saint-Maur-des-Fossés, Morienval, Saint-Riquier, Saint-Valéry-sur-Somme. Po śmierci Roberta I odmówił przyjęcia proponowanej mu korony. Tak samo postąpił po śmierci króla Raula w 936 roku, kiedy sprowadził do Francji syna obalonego Karola III, Ludwika, i doprowadził do jego koronacji.

Przywilejami datowanymi na 25 lipca oraz 25 grudnia 936 roku uzyskał od Ludwika IV nadanie (lub potwierdzenie) tytułu "księcia Franków" (dux Francorum). W tym samym roku najechał ziemie młodszego brata zmarłego króla Raula, księcia Hugona "Czarnego", i zmusił go przyznania mu części Burgundii na mocy traktatu z Langers z 938 roku.

Po śmierci ojca, 15 czerwca 923 roku w bitwie pod Soissons, odmówił założenia korony królewskiej, wobec tego możni obrali na władcę jego szwagra Rudolfa Burgundzkiego. Hugo popierał swego powinowatego i wspomagał go w walce z Normanami, a także później w jego walce z Herbertem II de Vermandois, trwającej niemal do końca panowania Rudolfa. Po śmierci Rudolfa, sprowadza z Anglii, gdzie panuje jego szwagier Athelstan, Ludwika, syna Karola "Prostaka" i skłania możnych do obrania go królem. Sam też jako pierwszy składa mu hołd.

Hugo "Wielki" sprawuje kuratelę nad młodym władcą, zaprzestaje co prawda bicia własnej monety, lecz staje się suwerenem hrabstw nad Sekwaną i Loarą (mniej więcej obszary Ile-de-France i Andegawenii) i zaczyna tytułować się księciem Franków "z Bożej łaski". Jednak już w 937 roku Ludwik uwalnia się spod opieki Hugona, między obydwoma władcami wybucha wojna. Hugo szuka poparcia u cesarza Ottona I, poślubiając jego siostrę Hathui. Walki przenoszą się do Normandii, Ludwik zdobywa przewagę, wkrótce jednak, zdradzony przez Normanów, wpada w ręce Hugona i trafia do więzienia. Rok później Hugo zwolnił jeńca w zamian za twierdzę Laon. Synod w Ingelheim z 948 roku nakazał Hugonowi zaprzestanie walki z Ludwikiem pod groźbą ekskomuniki, jednak dopiero utrata Laon i kolejna interwencja papieża, doprowadzają do pokoju w 953 roku.

Po śmierci Ludwika w 954 roku, Hugo ponownie nie sięga po koronę dla siebie, lecz koronuje Lotara. Skłania małoletniego króla by ten nadał mu tytuły księcia Akwitanii i Burgundii. Na skutek oporu Wilhelma "Jasnowłosego", hrabiego Poitiers, tytułującego się księciem Akwitanii, nie udaje mu się zdobyć na południe od Loary. Ekspedycja podjęta przez księcia w celu faktycznego objęcia tam rządów w 955 roku nie powiodła się. W tym samym roku zwierzchnictwo Hugona uznał Gizelbert z Chalon. Za to w Burgundii odnosi sukces. Po śmierci Lotara, 8 kwietnia 956 roku Hugo został de iure władcą Burgundii. Wzmocnił swą pozycję ożenkiem syna Ottona, który poślubił Luitgardę de Vergy - spadkobierczynię księstwa, córką Gilberta de Chalon, hrabiego d'Autun i księcia Burgundii.

Zmarł 16 lub 17 czerwca 956 roku w swojej rezydencji w Dourdan i spoczął w królewskiej nekropolii w Saint-Denis, w katedrze św. Marcina w Paryżu.

Adoptował: Ottona I Wilhelma Unrochides (zmarł w 1027 roku), hrabia Burgundii, po nim potomstwo.

Ze związku z Ryngarą (Raingardą), wzmiankowaną w latach 971-995:

Hugon [Herbert, Héribert] (urodzony między 971 a 995, zmarł 23 sierpnia 1094 roku, po 996 roku), biskup d'Auxerre.


Żródła:

"Karolingowie i Robertyngowie"- autor: Przemysław Jaworski - 2018


Hugo Wielki w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


HUGUES w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


HUGUES w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

13-09-2020