Ingeborga Ingeborg, Isambour, Ingeburge, Ingelburge, Isemburge Estrydsen [Estridsen] Duńska (urodzona około 1175 roku, zmarła w Corbeil, St Jean-de-l'Ile, z 29 na 30 lipca 1237 roku) herb

Córka Waldemara I "Wielkiego" Estrydsen [Estridsen], króla Danii i Zofii Władymirownej Rurykiewiczównej Nowogrodzkiej, córki Włodzimierza Wsiewołodowica Rurykowicza, syna księcia nowogrodzkiego.

Poślubiła 14 sierpnia 1193 roku Filipa II "Augusta" Robertyng-Capet (urodzony w Gonesse, 21 sierpnia 1165 roku, zmarł w Mantes-la-Jolie, 14 lipca 1223 roku), koregenta Królestwa Francji, króla Francji.

Siostra króla Kanuta VI i króla Waldemara II.

Ślub Ingeborgi i Filipa miał miejsce 14 sierpnia 1193 roku. Filip był wdowcem, jego pierwsza żona - Izabella z Hainaut zmarła w 1190 roku. Z nieustalonych powodów dzień po ślubie Filip nagle nabrał "obrzydzenia" do Ingeborgi. Król odmówił koronowania żony i postanowił natychmiast się rozwieść. 5 listopada 1193 roku specjalna rada zwołana w Compiegne, zgodziła się na przeprowadzenie rozwodu.

Ingeborga sprzeciwiła się tej decyzji, więc Filip zamknął ją w klasztorze Saint-Maur-des-Fossés i wystąpił do papieża o anulowanie małżeństwa z powodu jego nieskonsumowania. Ingeborga jednak utrzymywała, że do konsumpcji doszło, dlatego papież Celestyn III, a później i Innocenty III nie przychylili się do prośby króla. Filip nie przejął się tym i w czerwcu 1196 roku poślubił Agnieszkę z Meran. Kościół nie uznał tego małżeństwa, król Francji został ekskomunikowany - w grudniu 1199 roku. Filip opierał się przez 9 miesięcy. W końcu gdy zaczęły się niepokoje wśród ludu i możnych, odesłał Agnieszkę. Ekskomunika została uchylona we wrześniu 1200 roku, jednak Ingeborga nadal była więziona - przeniesiono ją do zamku w Étampes.

Do ostatecznego pogodzenia się żony i męża papież doprowadził dopiero w 13 lat później, w 1213 roku - Filip zamierzał zagarnąć dla siebie koronę Anglii i potrzebował poparcia Danii. Od tego czasu Ingeborga spędziła większość życia w klasztorze, w Saint-Jean-de-l'Ile - który zresztą ufundowała. Znajdował się on blisko Corbeil, Essonne.

Ingeborga zmarła w 1237 roku, przeżyła swojego męża o ponad 14 lat.


Żródła:

Ingeborga Duńska w "Wikipedia"

10-04-2022