Jadwiga (Hartwige, Hathui) Liudolfing Saska (urodzona w 922 roku, zmarła 10 maja 965 roku) herb

Córka Henryka I "Ptasznika" Liudolfinga, księcia Saksonii i Turyngii, króla niemieckiego i Matyldy "Świętej, Westfalskiej" Immedinger z Ringelheim, córki Teodoryka (Dytryka) Immedingera, hrabiego Westfalii, hrabiego Ringelheim.

Regentka hrabstwa Paryża od 16 lub 17 czerwca 956 roku do

9 maja 937 roku w Mainzsponsalia de futuro i 14 września 937 roku w Ingelheim per procura poślubiła Hugona l "Wielkiego" Robertyng (urodzony w Paryżu, około 898 roku, zmarł w Dourdanie, 16 lub 17 czerwca 956 roku), hrabiego Paryża, markiza Neustrii, hrabiego Orleanu, opata Saint-Martin w Tours, Marmoutier, Saint-Germain w Auxerre, Saint-Denis, Saint-Maur-des-Fossés, Morienval, Saint-Riquier i Saint-Valéry-sur-Somme, księcia Franków, hrabiego d'Autun, d'Auxerre, de Nevers, de Sens, de Chalon i de Mâcon, księcia Burgundii de iure, księcia Akwitanii, regenta Francji.

Jadwiga była młodszą córką księcia saksońskiego Henryka "Ptasznika", wybranego na króla Wschodnich Franków i jego drugiej żony Matyldy z Ringelheim. Jej rodzeństwem był Otton I, który po ojcu został królem Niemiec i został koronowany na cesarza rzymskiego w 962 roku; Henryk I, książę Bawarii; Gerberga z Saksonii, która poślubiła króla Francji Ludwika IV; Brunona "Świętego", arcybiskupa Kolonii.

Po dojściu do władzy jej brata Ottona I w 936 roku, który zawarł sojusz i małżeństwo z księciem zachodnich Franków Hugonem "Wielkim", który szukał wsparcia w swoich zmaganiach z królem Ludwikiem IV. Hedwiga była trzecią żoną Hugona. Pobrali się prawdopodobnie w maju 937 roku.

Po śmierci męża w 956 roku działała jako regentka w imieniu małoletniego syna Hugona "Capeta", założyciela Domu Kapetyngów. Wraz z bratem, arcybiskupem Bruno, Jadwiga działała jako regentka i zarządczyni dóbr Robertyngów, dopóki nie osiągnął pełnoletności. Bruno sprawował również opiekę nad swoim bratankiem, królem Lothair, synem swojej siostry Gerbergi, zostając jednym z najpotężniejszych magantów w Zachodniej Francji. Hedwiga wspierała swojego brata w jego konflikcie z hrabią Reginarem III z Hainaut i rozstrzygała rywalizację między jej synem Hugh "Capetem" a królem Lothair.

W 937 roku wzięła ślub z Hugonem "Wielkim", księciem Francji. Miała z nim pięcioro dzieci:

Beatrycze (zmarła 23 września po 987 roku, być może w 1003 roku) - alternatywnie była córką Hugona i jego drugiej Eadhildy z Wessexu, regentka Górnej Lotaryngii, żona: Fryderyka (Ferryego) I (urodzony między 910 a 915 rokiem, zmarła 18 maja 978 lub między 978 a 981 rokiem), księcia Górnej Lotaryngii,

Emma (urodzona około 943 roku, zmarła po 19 marca 968 roku), żona: Ryszarda I "Nieustraszonego" (urodzony 28 sierpnia 933 lub 934 roku, zmarł 20 listopada 996 roku), księcia Normandii, regenta Francji,

Hugo II "Capet" (urodzony 941 roku, zmarł w 996 roku), król Francji, po nim potomstwo,

Otto [Odo] (urodzony około 945 roku, zmarł 22 lub 23 lutego 965 roku), hrabia d'Auxerre, książę Burgundii, zmarł bezpotomnie,

Henryk I [Odo Henryk] (urodzony około między 946 a 948 rokiem, zmarł 15 października 1002 roku), hrabia Nevers, książę Burgundii, po nim potomstwo.

Ostatnia wzmianka o Jadwidze pochodzi z 958 roku, zapisana przez zachodnio-frankijskiego kronikarza Flodoarda z Reims i być może wkrótce potem zmarła. Istniejący również wpis z 965 roku autorstwa Sigeberta z Gembloux wydaje się wątpliwy. Nekrologia opactwa Saint-Denis odnotowuje śmierć "5 Id Jan" "Hadhuidis comitissa".


Żródła:

"Karolingowie i Robertyngowie"- autor: Przemysław Jaworski - 2018


Hedwig of Saxony w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Jadwiga Saska w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


HEDWIG w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

27-09-2020

13-09-2020