Judyta Welf Bawarska (urodzona w 800 roku, zmarła w Tours, 19 kwietnia 843 roku) herb

Córka Welfa I, hrabiego d'Altdorf i Jadwigi (Heilwigi) Sakskiej.

W kaplicy pałacowej w Akwizgranie, w lutym 819 roku poślubiła Ludwika I "Pobożnego, Dobrotliwego, Rzymskiskiego" Pépinnide-Caroling (urodzony w Casseuil-sur-Garonne, 16 kwietnia lub w początkach sierpnia 778 roku, zmarł w Ingelheim am Rhein, 20 czerwca 840 roku), króla Akwitanii, koregenta, króla Franków i Italii, cesarza rzymskiego.

Była córką Welfa I, hrabiego w Bawarii i Szwabii, oraz jego żony Jadwigi (Heilwigi), szlachcianki z Saksonii. Jej młodsza siostra Emma poślubiła pasierba Judyty, Ludwika II "Niemieckiego".

Urodziła się około 805 roku. Jej dążenia do nadania jedynemu synowi Karolowi osobnej dzielnicy doprowadziły do wybuchu powstania starszych synów Ludwika I "Pobożnego" w 829 roku i w konsekwencji do osadzenia cesarzowej w klasztorze św. Krzyża (Sainte-Croix) w Poitiers.

W 829 roku jeden z nich, Lotar I, oskarżył macochę o cudzołożny związek z Bernardem z Septymanii, który miał również być ojcem Karola. W 830 roku kolejny z braci, Pepin I Akwitański, obległ ojca i macochę w Compiegne. Para cesarska dostała się do niewoli, a Judytę osadzono w klasztorze św. Krzyża w Poitiers. Władzę przejął najstarszy z rodzeństwa, Lotar I, co nie spodobało się jego młodszym braciom, Pepinowi i Ludwikowi, którzy uwolnili ojca z klasztoru.

Po kilkuletniej wojnie Lotar został wyparty do Italii, wcześniej raz jeszcze w latach 833-834 zdobywając władzę (Judyta znalazła się wtedy na wygnaniu w Tortonie). Sprawa apanażu dla Karola rozstrzygnęła się w 838 roku, po śmierci Pepina. Ludwik, pomijając prawa swojego wnuka, Pepina II, oddał Akwitanię Karolowi.

Odzyskała wolność rok później, jednak po detronizacji męża w 833 roku została wydalona do Tortony we Włoszech. Po powrocie na tron w 834 roku cesarz Ludwik odwołał małżonkę z wygnania.

Ludwik i Judyta mieli razem syna i córkę:

Gisela (urodzona w 820 roku, zmarła 5 lipca 874 roku), żona Eberharda (urodzony około 815 roku, zmarł 16 grudnia 867 roku), księcia Friuli,

Karol II "Łysy" (urodzony 13 czerwca 823 roku, zmrł 5/6 października 877 roku), król Franków Zachodnich, cesarz rzysmki, po nim potomstwo.

Od czasów Judyty zaczyna się kariera rodu Welfów we frankijskim państwie. Obaj jej bracia uzyskali wysokie godności w cesarstwie. Jej siostra Emma poślubiła pasierba Judyty, Ludwika.

W 826 roku w Moguncji uczestniczyła w chrzcie Haralda Klaka.

Judyta zmarła 19 kwietnia 843 roku w Tours, trzy lata po swoim mężu. Została pochowana w kościele św. Marcina w Tours.


Żródła:

"KAROLINGOWIE IX-X w."- autor: Przemysław Jaworski - 2018


Judyta Bawarska w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

31-05-2020

25-05-2020