Karol I Robertyn-Capet-Valois-Orléans-d'Angoulęme (urodzony w 1459 roku, zmarł w Châteauneuf-en-Angoumois, 1 czerwca 1496 roku) herb

Syn Jana II "Dobrego" Robertyn-Capet-Valois-Orléans-d'Angoulęme, hrabiego d'Angoulęme, de Beaumont, de Luxembourg, de Porcien, de Soissons i para Francji i Marguerite de Rohan, córki Alain IX, wicehrabiego de Rohan.

Książę du Sang, hrabia d'Angouleme, hrabia de Beaumont, hrabia de Luxembourg, hrabia de Soissons, baron de Coucy i par Francji od 30 kwietnia 1467 roku do 1 czerwca 1496 roku, senior d'Epernay i de Romorentin, gubernator Gujenny.

W Paryżu, 16 lutego 1488 roku poślubił Ludwikę Sabaudzką (urodzona w zamku Pont d'Anin, 11 września 1476 roku, zmarła w Grez-sur-Loing koło Fontainebleau, 22 września 1531 roku), księżną d'Angouleme i par Francji, księżną d'Anjou, hrabinę du Maine, hrabinę de Beaufort i par Francji, hrabinę de Civray-en-Poitou, baronową de Fčre-en-Tardenois, księżną d'Auvergne, księżną de Bourbonnais i par Francji, księżną d'Auvergne i par Francji, księżną de Nemours, księżną de Châtellerault i par Francji, hrabiną de Clermont-en-Beauvaisis i par Francji, hrabinę Prowansji, hrabinę de Gien, regentkę Francji, córkę Filipa II "bez Ziemi" Arduinici, księcia Sabaudii, hrabiego de Aosta, de Moriana, de Nizza, księcia Piemontu, tytularnego króla Cypru i Jerozolimy, hrabiego de Bresse, seniora del Bugey i Marguerite Robertyng-Capet-Bourbon, córki Jana I Robertyng-Capet-Bourbon, księcia de Bourbonnais i d'Auvergne.

Ze związku z Ludwiką Sabaudzką miał dwoje dzieci: syna i córkę. Dochował się także trzech pozamałżeńskich córek:

z Antoinette de Polignac, seniorą de Combronde:

Jeanne Bastarda d'Angouleme (urodzona około 1490 roku, zmarł po 29 czerwca 1531 roku [może około 1538 roku]), legitymowana w sierpniu 1501 roku, hrabina de Bar-sur-Seine, żona: Jean Aubin (zmarł po sierpniu 1501 roku), senior de Malicorne; żona: Jean IV de Longuy (zmarł w 1520 lub 1521 roku), baron de Pagny i de Mirabeau-en-Bourgogne, po nim ród de Longvy;

Madeleine Bastarda d'Angouleme (zmarła 26 października 1543 roku), przeorysza klasztoru w Pont-l'Abbé w Saintogne, przeorysza klasztoru w Hutes-Bruyeres w Chartres i w Saint-Eusony w Angouleme, opatka klasztoru w Faremoutiers, w Jouarre, w Fontevraud;

z Jeanne LE CONTE (COMTE):

Souveraine Bastarda d'Angouleme (zmarła 23 lutego 1551 roku), legitymowana w marcu 1521 roku, żona: Mchała III de Gaillard (zmarła 4 lipca 1535 roku), seniora de Chilly, de Longjumeau i de Fayet.

Urodził się w 1459 roku jako drugie z trojga dzieci Jana Orleańskiego, hrabiego d'Angouleme i de Périgord.

Po śmierci ojca 30 kwietnia 1467 roku odziedziczył hrabstwa d'Angouleme i de Périgord wraz z dobrami d'Épernay i de Romorantin (początkowo pod regencją matki i pana La Rochefoucauld).

Zmarł po krótkiej chorobie 1 stycznia 1496 roku w Châteauneuf-en-Angoumois i został pochowany obok rodziców w katedrze pw. św. Piotra w Angouleme. Znajdujące się tam sarkofagi zostały sprofanowane w trakcie wojen religijnych w XVI wieku. W 2015 roku szczątki Karola, jego ojca i matki spoczęły na powrót w katedrze w Angouleme.


Żródła:

"WALEZJUSZE"- autor: Przemysław Jaworski - 2018

01-11-2020