Karol IV "Piękny, Sprawiedliwy, Łysy" Robertyng-Capet (urodzony w Creil, Oise, 18 stycznia 1294 roku, zmarł w Château du Bois de Vincennes, 1 lutego 1328 roku) herb

Trzecim synem Filipa IV "Pięknego" Robertyng-Capet, króla jure uxoris Nawarry, hrabiego jure uxoris Szampanii i de Brie, króla Francji i Joanny I de Champagne, królowej Nawarry, hrabiny Szampanii i de Brie, córki Córka Henryka I "Grubego" de Champagne, króla Nawarry, hrabiego Szampanii.

Hrabia La Marche od 1314 roku do 3 stycznia 1322 roku, król Francji jako Karol IV, król Nawarry, hrabia Szampanii i de Brie jako jako Karol I "Łysy" od 3 stycznia 1322 roku do 1 lutego 1328 roku.

W Corbeil, przed kwietniem 1308 roku poślubił (rozwód 19 maja 1322 roku) Blankę Anscarids (Anscarii)-Ivrea-Bourgogne (urodzona około 1296 roku, zmarła w Maubuisson, 29 kwietnia 1326 roku), córkę Odona IV Anscarids (Anscarii)-Ivrea-Bourgogne, hrabiego-palatyna Burgundii i Mahaut I Robertyng-Capet, hrabiny Artois, córki Roberta II "Szlachetnego" Robertyng-Capet, hrabiego Artois. 21 września 1322 roku, w Provins, Seine-et-Marne poślubił Marię Wigérides Luksemburską (urodzona w 1305 roku, zmarła w Issoudu, 21 marca 1324 roku), córkę Henryka VII Wigérides, cesarza rzymskiego, króla Niemiec i Czech i Małgorzaty de Louvain (Leuven) Brabanckiej, córki Jana I "Zwycięskiego" de Louvain (Leuven), księcia Brabancji. W Brie-Comte-Robert, 13 lipca 1325 roku poślubił Joannę Robertyng-Capet-d'Évreux (urodzona w 1310 roku, zmarła w Brie-Comte-Robert, 4 marca 1371 roku), córkę Ludwika Robertyng-Capet Francuskiego, hrabiego d'Évreux, syna Filipa III "Śmiałego" Robertyng-Capet, króla Francji, hrabiego Prowansji, hrabiego Tuluzy i Chartres i Maria de Louvain (Leuven) Brabanckiej) i Małgorzaty Robertyng-Capet-d'Artois, seniorki de Brie-Comte-Robert, córki Filipa Robertyng-Capet-d'Artois, seniora de Conches-en-Ouche.

Został koronowany na króla Francji 21 lutego 1322 roku w katedrze w Reims. Wznowił wojnę z Anglikami o księstwo Akwitanii. Szybko je zajął i przyjął hołd wasalny od jej księcia, a zajęte terytoria wcielił do swej domeny.

W czasie swoich sześcioletnich rządów Karol IV zraził do siebie wszystkich w swoim królestwie powiększając podatki, narzucając uciążliwe obowiązki i konfiskując dobra tych, których nie lubił. Nie miał nigdy swojego zdania, był marionetką najpierw w ręku stryja - Karola de Valois, a po jego śmierci - w ręku Roberta d'Artois[potrzebny przypis]. Był trzykrotnie żonaty, ale nie miał męskich potomków. Kiedy umierał, jego żona była w zaawansowanej ciąży. Gdy urodziła kolejną córkę, we Francji rozgorzał spór, kto ma przejąć po nim koronę[1]. Najwięcej zwolenników miał Filip de Valois, syn Karola de Valois (młodszego brata Filipa IV Pięknego). Pochodził on z dynastii Walezjuszów - bocznej linii Kapetyngów. Ostatecznie zdobył potrzebne poparcie, dzięki Robertowi d'Artois i licznym przekupstwom np. ofiarował tron Nawarry Joannie w zamian za zrzeczenie się wszelkich pretensji do tronu Francji. Dotychczas trony Francji i Nawarry złączone były w jednym ręku.

Karol IV zmarł w Vincennes, opuszczony przez rodzinę i przyjaciół, został pochowany w nekropolii władców Francji, w bazylice Saint-Denis.


Żródła:

Karol IV Piękny w "Wikipedia"


CHARLES de France w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


CHARLES de France w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Carlos IV o Belo, rei de França w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk