Karol IV "Piękny, Sprawiedliwy, Łysy" Robertyng-Capet (urodzony w Creil, Oise, 18 stycznia 1294 roku, zmarł w Château du Bois de Vincennes, 1 lutego 1328 roku) herb

Trzecim synem Filipa IV "Pięknego" Robertyng-Capet, króla jure uxoris Nawarry, hrabiego jure uxoris Szampanii i de Brie, króla Francji i Joanny I de Champagne, królowej Nawarry, hrabiny Szampanii i de Brie, córki Córka Henryka I "Grubego" de Champagne, króla Nawarry, hrabiego Szampanii.

Hrabia La Marche od 1314 roku do 3 stycznia 1322 roku, król Francji jako Karol IV, król Nawarry, hrabia Szampanii i de Brie jako jako Karol I "Łysy" od 3 stycznia 1322 roku do 1 lutego 1328 roku.

W Corbeil, przed kwietniem 1308 roku poślubił (rozwód 19 maja 1322 roku) Blankę Anscarids (Anscarii)-d´Ivrea-de Mâcon-Bourgogne [Unrochides-Ivrea-de Mâcon] (urodzona około 1296 roku, zmarła w Maubuisson, 29 kwietnia 1326 roku), córkę Odona IV (Anscarids Anscarii)-d´Ivrea-de Mâcon-Bourgogne [Unrochides-Ivrea-de Mâcon], hrabiego-palatyna Burgundii i Mahaut I Robertyng-Capet, hrabiny Artois, córki Roberta II "Szlachetnego" Robertyng-Capet, hrabiego Artois. 21 września 1322 roku, w Provins, Seine-et-Marne poślubił Marię Wigérides-Limburg-Luksemburg (urodzona w 1305 roku, zmarła w Issoudu, 21 marca 1324 roku), córkę Henryka VII Wigérides-Limburg-Luksemburg, cesarza rzymskiego, króla Niemiec i Czech i Małgorzaty Reginar (Pépinnide-Caroling-Reginar) de Louvain (Leuven) Brabanckiej, córki Jana I "Zwycięskiego" Reginar (Pépinnide-Caroling-Reginar) de Louvain (Leuven), księcia Brabancji. W Brie-Comte-Robert, 13 lipca 1325 roku poślubił Joannę Robertyng-Capet-d'Évreux (urodzona w 1310 roku, zmarła w Brie-Comte-Robert, 4 marca 1371 roku), córkę Ludwika Robertyng-Capet Francuskiego, hrabiego d'Évreux, syna Filipa III "Śmiałego" Robertyng-Capet, króla Francji, hrabiego Prowansji, hrabiego Tuluzy i Chartres i Maria Reginar (Pépinnide-Caroling-Reginar) de Louvain (Leuven) Brabanckiej) i Małgorzaty Robertyng-Capet-d'Artois, seniorki de Brie-Comte-Robert, córki Filipa Robertyng-Capet-d'Artois, seniora de Conches-en-Ouche.

Został koronowany na króla Francji 21 lutego 1322 roku w katedrze w Reims. Wznowił wojnę z Anglikami o księstwo Akwitanii. Szybko je zajął i przyjął hołd wasalny od jej księcia, a zajęte terytoria wcielił do swej domeny.

W czasie swoich sześcioletnich rządów Karol IV zraził do siebie wszystkich w swoim królestwie powiększając podatki, narzucając uciążliwe obowiązki i konfiskując dobra tych, których nie lubił. Nie miał nigdy swojego zdania, był marionetką najpierw w ręku stryja - Karola de Valois, a po jego śmierci - w ręku Roberta d'Artois. Był trzykrotnie żonaty, ale nie miał męskich potomków. Kiedy umierał, jego żona była w zaawansowanej ciąży. Gdy urodziła kolejną córkę, we Francji rozgorzał spór, kto ma przejąć po nim koronę. Najwięcej zwolenników miał Filip de Valois, syn Karola de Valois (młodszego brata Filipa IV "Pięknego"). Pochodził on z dynastii Walezjuszów - bocznej linii Kapetyngów. Ostatecznie zdobył potrzebne poparcie, dzięki Robertowi d'Artois i licznym przekupstwom np. ofiarował tron Nawarry Joannie w zamian za zrzeczenie się wszelkich pretensji do tronu Francji. Dotychczas trony Francji i Nawarry złączone były w jednym ręku.

Karol IV zmarł w Vincennes, opuszczony przez rodzinę i przyjaciół, został pochowany w nekropolii władców Francji, w bazylice Saint-Denis.


Żródła:

Karol IV Piękny w "Wikipedia"


CHARLES de France w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


CHARLES de France w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Carlos IV o Belo, rei de França w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

13-10-2020