Charles-René hrabia de Bombelles (urodzony w Wersalu, 6 listopada 1785 roku, zmarł w Wersalu, 30 maja 1856 roku) herb

Syn Marc-Marii Antoniego markiza de Bombelles, ambasadora Francji i Angélique Charlotte Gräfin de Bombelles (de Mackau), córki Marie Henri Louis Eleonor Dirkheim de Mackau.

W Marsylii, 4 listopada 1816 roku poślubił Caroline Comtesse de Poulhariez-Cavanac (urodzona w Nicei, 15 maja 1792 roku, zmarła w Parmie, 14 lutego 1834 roku). W Parmie, w Pałacu Ducal 17 lutego 1834 roku poślubił Marię Ludwikę Habsburg-Baudemont-Vaudémont-Lotaryńską (urodzona w Wiedniu, 12 grudnia 1791 roku, zmarła w Parmie, 17 grudnia 1847 roku) księżną Parmy, Piacenzy i Guastalli, córkę Franciszka I (II) Habsburg-Baudemont-Vaudémont-Lotaryńskiego cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego, cesarza Austrii i Marii Teresy Capet-Bourbon-Vendôme-Two Siciles.

Karol-Rene de Bombelles emigruje podczas Rewolucji Francuskiej do Austrii, gdzie zostaje kapitanem w austriackiej piechocie. Po śmierci Napoleona I wraca do Francji. W 1830 roku, po zawarciu pokoju Austrii z Francją, powraca do kraju, w której rozpoczyna panowanie król Francuzów Louisa Philippe.

Po śmierci hrabiego von Niepperg w lutym 1829 roku, kanclerz Austrii Metternich poszukuje człowieka zdolnego do kierowania cesarzową-księżną Marią-Ludwiką. Zdobywając zaufanie kanclerza otrzymuje posadę strażnika Marii Ludwiki z pensją 12 000 guldenów i tekę ministra obrony. W 1834 roku umiera jego żona Caroline von Kavanagh, zostawiając jemu dwójkę dzieci. W tym czasie udaje się w misję dyplomatyczną do Austrii, na dwór w Wiedniu, gdzie ma zadanie związaną z księciem Reichstadt - Napoleonem II.

Następnie poślubia cesarzową-księżną Marię-Ludwikę, która umiera w 1847 roku. Po śmierci Marii-Ludwiki powraca do Wiednia, gdzie zostaje majordomusem cesarza Ferdynanda I. Po kilku latach powraca do Francji i tu umiera w 1856 roku.

Z pierwszą małżonką miał troje dzieci. Z drugiego małżeństwa nie miał potomstwa.


Żródła:

Karol de Bombelles "w Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Charles-René Comte de Bombelles w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

21-12-2021