Klemencja Robertyng-Capet-d'Anjou (urodzona w Neapolu, 8 lutego 1293 roku, zmarła w Paryżu, zamek Vincennes, 12 października 1328 roku) herb

Córka Karol I "Martel" Robertyng-Capet-d'Anjou, króla Węgier i Klemencji Habsburg, córki Rudolfa I Habsburga, hrabiego Kyburg, landgrafa Turyngii, króla Niemiec, księcia Austrii i Styrii.

Regentka Francji 5 czerwca do 20 listopada 1316 roku.

W Ile de France, Paryżu, 19 sierpnia 1315 roku poślubiła Ludwik X "Kłótnik" Robertyng-Capet (urodzony w Paryżu, 4 października 1289 roku, zmarł w Château du Bois de Vincennes, 5 czerwca 1316 roku), hrabiego Szampanii i para Francji, hrabiego de Brie, króla Nawarry, króla Francji.

Siostra Karola Roberta - króla Węgier.

Po koronacji Ludwika X i zamordowaniu jego pierwszej żony Małgorzaty Burgundzkiej (uwięzionej za cudzołóstwo w Château Gaillard) młody król szukał żony, która dałaby mu męskiego potomka. Klemencja mieszkała w Neapolu, gdzie królem był jej stryj - Robert "Mądry". Była bratanicą Małgorzaty Andegaweńskiej, pierwszej żony stryja króla - Karola de Valois. To właśnie Karol de Valois doprowadził do zawarcia małżeństwa Klemencji i Ludwika.

W chwili ślubu Klemencja miała już 22 lata - znacznie przekroczyła przeciętny wiek zawierania w tych czasach związków małżeńskich przez kobiety z rodów królewskich, była jednak (w przeciwieństwie do Małgorzaty Burgundzkiej) cnotliwa i łagodna. Małżeństwo zostało zawarte 19 sierpnia 1315 roku. 24 sierpnia w katedrze w Reims odbyła się koronacja pary królewskiej.

Małżeństwo okazało się szczęśliwe, ale trwało tylko osiem miesięcy - Ludwik X zmarł w czerwcu 1316 roku, pozostawiając ciężarną żonę, prawdopodobnie otruty. Klemencja kochała swojego męża, a on zmienił się na lepsze pod jej wpływem. Współregentami Francji zostali Klemecja i Filip, brat zmarłego monarchy. W listopadzie królowa urodziła syna pogrobowca - Jana I. Synek został królem Francji i panował przez pięć dni; piątego dnia umarł - prawdopodobnie również otruty.

Klemencja opuściła dwór królewski i udała się do Awinionu, gdzie później w 1318 roku wstąpiła do zakonu. Po powrocie do Paryża, król Filip V "Wysoki" oddał jej na rezydencję twierdzę Temple, w zamian za zamek Vincennes, który zapisał jej w testamencie zmarły małżonek. Tam właśnie Klemencja zmarła 12 października 1328, w wieku 35 lat. Została pochowana 15 października 1328 roku, klasztorze św. Jakuba w Paryżu (tym samym, w którym spotykali się później Jakobini i wzięli od niego nazwę). Pod koniec życia bardzo się zmieniła, zaczęła się otaczać bogatymi sprzętami i trwonić pieniądze.

Pochowana w Paryżu, w klasztorze Jakobinów.


Żródła:

Klemencja Węgierska w "Wikipedia"


Klemencja Węgierska "Kobiety w polityce"


CLEMENCE of Hungary w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Clemencia, princesa da Hungria w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk