Ludwik X "Kłótnik" Robertyng-Capet (urodzony w Paryżu, 4 października 1289 roku, zmarł w Château du Bois de Vincennes, 5 czerwca 1316 roku) herb

Syn Filipa IV "Pięknego" Robertyng-Capet, króla jure uxoris Nawarry, hrabiego jure uxoris Szampanii i de Brie, króla Francji i Joanny I de Champagne, królowej Nawarry, hrabiny Szampanii i de Brie, córki Córka Henryka I "Grubego" de Champagne, króla Nawarry, hrabiego Szampanii.

Hrabia Szampanii i par Francji, hrabia de Brie, król Nawarry od 2 kwietnia 1305 roku do 5 czerwca 1316 roku jako Ludwik I, król Francji od 29 listopada 1314 roku do 5 czerwca 1316 roku jako Ludwik X.

W Corbeil, Essonne, 23 września 1305 roku poślubił Małgorzatę Robertyng-Capet-Bourgogne (urodzona w 1290 roku, zmarłw w Château-Gaillard, 15 sierpnia 1315 roku), córkę Roberta II Robertyng-Capet-Bourgogne, księcia Burgundii, hrabiego d'Auxone, de Chalon, tytularnego króla Tessalonik i Agnieszki Robertyng-Capet, córki Ludwika IX "Świetego", króla Francji. W Ile de France, Paryżu, 19 sierpnia 1315 roku poślubił Klemencję Robertyng-Capet-d'Anjou (urodzona w Neapolu, 8 lutego 1293 roku, zmarła w Paryżu, zamek Vincennes, 12 października 1328 roku), córkę Karola Martela Robertyng-Capet-d'Anjou, króla Węgier i Klementii Habsburg, córki Rudolfa I Habsburga, hrabiego Kyburg, landgrafa Turyngii, króla Niemiec, księcia Austrii i Styrii.

Po śmierci matki w 1305 roku odziedziczył Nawarrę i koronowany w Pamplonie 1 października 1307 roku. Po śmierci ojca w 1314 roku objął tron francuski i koronował się w Reims 24 sierpnia 1315 roku.

W ciągu krótkiego okresu panowania Ludwika mocno zachwiała się konstrukcja silnego feudalnego królestwa Kapetyngów, jakie zbudował Filip IV. Na skutek anomalii pogodowych w latach 1315-1316 zebrano we Francji bardzo złe plony w rolnictwie. Nastąpiła szybka zwyżka cen żywności, pauperyzacja miast, głód i wzrost śmiertelności. Kryzys dotknął również rzemiosło, nastąpił wzrost rozbojów i ogólny chaos w królestwie.

Pierwszą żoną była Małgorzata Burgundzka, córka księcia Burgundii, Roberta II i Agnieszki, najmłodszej córki króla Ludwika IX Świętego. Pobrali się w 1305 roku, po dwóch kontraktach małżeńskich podpisanych w Opactwie de Longchamp 28 lutego 1299 lub 1300 roku i podpisanego w Vincennes 28 marca 1301 roku. W 1314 roku, po skandalu w wieży Nesle skazana za cudzołóstwo i więziona w twierdzy Château-Gaillard, gdzie została zamordowana na rozkaz Ludwika w 1315 roku.

Ludwik X ponownie ożenił się w 1315 roku z Klemencją Węgierską, siostrą króla Węgier Karola Roberta. Została ona koronowana wraz z mężem w katedrze w Reims.

Z pierwszego związku Ludwik miał tylko córkę Joannę, która posądzona o nieślubne pochodzenie została odsunięta od dziedziczenia korony francuskiej i została królową Nawarry.

Z drugiego, owdowiała Klemencja Węgierska w listopadzie 1316 roku urodziła pogrobowego syna Ludwika - Jana.

Pozostawił po sobie naturalizowaną córkę:

Eudelina (urodzona około 1305 roku, zmarła w 1330 roku), zakonnica.

Ludwik X zmarł w 1316 roku, prawdopodobnie otruty przez Mahaut d'Artois, w wieku 26 lat. Według innej wersji przyczyną jego śmierci było zapalenie płuc. Jego żona była w ciąży, dlatego przez pół roku kancelaria królewska wydawała dokumenty w imieniu "króla bez imienia". Po pięciodniowym zaledwie "panowaniu" Jana I "Pogrobowca" tron objął młodszy brat Ludwika, Filip V "Wysoki".

Pochowany w królewskiej krypcie Opactwa de Saint-Denis.


Żródła:

Ludwik X Kłótliwy w "Wikipedia"


LOUIS de France w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


LOUIS de France w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Luis X, o Teimoso, rei de França w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


LUDWIK X KŁÓTLIWY w "Władcy Francji"