Ludwik XX Alfonso Gonzalo Victor Manuel Marco de Borbón et Martínez-Bordiu [Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain] (urodzony w Madrycie, 25 kwietnia 1974 roku) herb

Drugi syn Alfonsa II de Borbón y Dampierre [Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain], księcia de Bourbon, księcia Kadyksu, książę Burgundiau, księcia Andegawenii, legitymistycznego tytularnego króla Francji i Nawarry i Marii del Carmen Martínez-Bordiú y Franco, II księżnej de Franco, Grand Hiszpanii, córki Cristóbala Martínez-Bordiú y Ortega, X markiza de Villaverde.

Książę Turenii od 19 września 1981 roku do 27 września 1984 roku, książę de Bourbon od 27 września 1984 roku do 1987 roku, legitymistyczny delfin i następca tronu Francji od 7 lutego 1984 roku do 30 stycznia 1989 roku, książę Kadyksu od 1987 roku do 30 stycznia 1989 roku, książę Andegawenii od 30 stycznia 1989 roku, legitymistycznym tytularny król Francji i Nawarry, legitymistyczny pretendentem do tronu Francji i Nawarry, głową Domu Burbonów (Kapetyngów) jako Ludwik XX od 30 stycznia 1989 roku, viceprezes Banco Occidental de Descuento od 2005 roku, pretendent do tronu hiszpańskiego (tytularny król Hiszpanii) jako Louis Alphonse od 30 stycznia 1989 roku.

6 listopada 2004 roku w kościółku pw. Saint Stanislas de Cracovie w La Romana na Dominikanie poślubił Marię Margaritę de Vargas y Santaella (urodzona w Caracas w Wenezuelii, 21 października 1983 roku), córką Victora Josego de Vargas e Irausiquin, prezesa banku Banco Occidental de Descuento i Carmen Leonor Santaella Tellería.

Ludwik jest więc prawnukiem Francisco Franco i króla Hiszpanii - Alfonsa XIII.

Ludwik XX Bourbon, jest 10-tym pokoleniem w prostej linii wywodzącej się od Ludwika XIV. Obecny król Hiszpanii Jan Karol I, jest kuzynem w prostej linii Ludwika XX. Warto przy okazji przypomnieć, że żyjący w Anglii polski arystokrata Adam Karol Czartoryski, jest kuzynem w prostej linii króla hiszpańskiego Jana Karola I, poprzez swoją matkę Marię de los Dolores Bourbon. Obecnie królewska rodzina Francji miewa się bardzo dobrze i posiada spadkobiercę w linii męskiej, starszego z dwojga bliźniaków Ludwika Bourbon, niespełna dwuletniego Księcia Burgundii.

Urodzony w 1974 roku Luis Alfonso, posiada oprócz obywatelstwa hiszpańskiego również francuskie. Ogólnie znane jest zamiłowanie Hiszpanów we wpisywaniu sobie po kilka imion i co najmniej dwóch nazwisk w metryce urodzenia.

W przypadku Luisa Alfonso, w jego francuskiej metryce urodzenia widnieje: Louis Alphonse de Bourbon. Jest on jedynym obywatelem Francji, który ma dopisany tytuł ratyfikowany przez rząd francuski - Jego Królewska Wysokość. Zwracając się do tego obywatela należy zawsze wymienić jego tytuł. Jego Królewska Wysokość Louis de Bourbon - ponieważ pod takim imieniem i nazwiskiem jest znany we Francji odziedziczył wszystkie tytuły po ojcu Alphonsie Bourbon.

19 września 1981 roku od swojego ojca, tytularnego króla Francji Alfonsa II, otrzymał tytuł księcia Turenii. W roku 1982 roku jego rodzice rozwiedli się. Matka Ludwika jeszcze dwa razy wychodziła za mąż - książę ma przyrodnią siostrę (Maríę Cynthię Rossi) zrodzoną z drugiego małżeństwa Marii. 7 lutego 1984 roku Ludwik został ranny w wypadku samochodowym pod Pampeluną w którym to zginął jego starszy brat, Franciszek - książę Bretanii i Burgundii. Od tego momentu Ludwik został dziedzicem pretensji swojego ojca do tronu Francji. 27 września 1984 roku otrzymał tytuł księcia de Bourbon. W 1987 roku dwór hiszpański orzekł, że tytuł księcia Kadyksu nie jest dziedziczny więc Ludwik nie odziedziczył go po tragicznej śmierci ojca w Beaver Creek w Colorado, kiedy to podczas zjazdu narciarskiego 30 stycznia 1989 roku stalowa lina odcięła mu głowę. Wraz ze śmiercią Alfonsa Ludwik ogłosił się Głową Domu Burbonów (chef de la Maison de Bourbon) oraz królem Francji i Nawarry jako Ludwik XX. Przysługuje mu prawo do predykatu "Jego Królewskiej Wysokości", które jest uznane zarówno we Francji, jak i Hiszpanii.

Studiował ekonomię i przez wiele lat pracował dla BNP, francuskiego banku w Madrycie. Mieszkał w Hiszpanii, ale często podróżował do Francji, gdzie mieszka jego matka.

W listopadzie 2003 roku ogłoszono jego zaręczyny z Wenezuelką Marią Margaritą de Vargas y Santaella, córką Victora Josego de Vargas e Irausiquin. Ślub Ludwika i Marii odbył się 6 listopada 2004 roku w małym kościółku pod wezwaniem Św. Stanisława z Krakowa (Saint Stanislas de Cracovie), w Dominikańskiej miejscowości La Romana. Na ślubie nie był obecny żaden przedstawiciel hiszpańskiej rodziny królewskiej. Chociaż nie podano żadnego oficjalnego powodu, nie było tajemnicą, że król Jan Karol I nie popierał pretensji kuzyna do francuskiego tronu. Małżeństwo od 2005 roku mieszka w Wenezueli, a Ludwik podjął pracę w Banco Occidental de Descuento, którego viceprezesem od 2005 roku. Z tego związku para ma czwórkę dzieci.

Luis Alfonso poznał swoją żonę, córkę prezesa banku w którym pracuje, podczas studiów w Hiszpanii, która jest jego ojczyzną par excellence.


Żródła:

Louis Alphonse de Bourbon w "Wikipedia"


LUDWIK XX BURBON w "KRONIKA MONTREALSKA"; autor: ZBIGNIEW PAWEŁ WASILEWSK

24-04-2022

20-04-2021