Małgorzata Robertyng-Capet-Bourgogne (urodzona w 1290 roku, zmarła w Château-Gaillard, 15 sierpnia 1315 roku) herb

Córka Roberta II Robertyng-Capet-Bourgogne, księcia Burgundii, hrabiego d'Auxone, de Chalon, tytularnego króla Tessalonik i Agnieszki Robertyng-Capet, córki Ludwika IX "Świetego", króla Francji.

W Corbeil, Essonne, 23 września 1305 roku poślubiła Ludwik X "Kłótnik" Robertyng-Capet (urodzony w Paryżu, 4 października 1289 roku, zmarł w Château du Bois de Vincennes, 5 czerwca 1316 roku), hrabiego Szampanii i para Francji, hrabiego de Brie, króla Nawarry, króla Francji.

Nominalnie królowa Francji przez kilka miesięcy (nie była koronowana). Kuzynka sióstr: Blanki Burgundzkiej (królowa Francji przez kilka miesięcy w 1322 roku, zanim unieważniono jej małżeństwo z Karolem IV "Pięknym") i Joanny Burgundzkiej (królowa Francji jako pierwsza żona króla Filipa VI).

Wywodziła się z rodziny książęcej. Druga córka Roberta II, księcia Burgundii i Agnieszki, najmłodszej córki króla Ludwika IX "Świętego".

Została pierwszą żoną Ludwika X, króla Francji. Pobrali się w 1305 roku, po dwóch kontraktach małżeńskich podpisanych w Opactwie de Longchamp 28 lutego 1299 lub 1300 roku i podpisanego w Vincennes 28 marca 1301 roku.

Została przyłapana na cudzołóstwie (tzw. skandal w wieży Nesle), osądzona i razem z kuzynką - Blanką skazana na uwięzienie w Château-Gaillard, w którym spędziła resztę życia. Druga kuzynka, Joanna Burgundzka, która organizowała ich schadzki została potraktowana łagodniej i uwolniona po kilku miesiącach z więzienia w zamku Dourdan.

Z Ludwikiem X Małgorzata miała jedną córkę, którą jednakże uznano za bękarta i zgodnie z prawem salickim odsunięto od tronu francuskiego:

Joanna II "Mała" (zmarła 6 października 1349 roku), królowa Nawarry, żona swojego wuja - Filipa, hrabiego Évreux.

W 1314 roku jej mąż wstąpił na tron Francji. W 1315 roku Małgorzata została uduszona na rozkaz swojego męża, który pragnął ponownie się ożenić i mieć męskich potomków. Ludwik X po śmierci Małgorzaty ożenił się z Klemencją Węgierską.


Żródła:

Małgorzata Burgundzka w "Wikipedia"


MARGUERITE de Bourgogne w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Marguerite de Bourgogne w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk