Maria Dorothea Habsburg-Baudemont-Vaudémont-Lotaryńskiej d'Austria (urodzona w Alcsut, 14 czerwca 1867 roku, zmarła w Alcsut, 6 kwietnia 1932 roku) herb

Córka Józefa II Habsburg-Baudemont-Vaudémont-Lotaryńskiego, arcyksięcia austriackiego i księcia Korony Węgierskiej, palatyna Węgier, generała dywizji w armii austriackiej i Clotilde Wettin Saxe-Coburg-Gotha (Koburg), córki Augusta Ludwika Wiktora Welfa (Koburg) księcia Sachsen-Coburg-Saalfeld.

W Wiedniu, 5 listopada 1896 roku poślubiła (anulowane 19 sierpnia 1914 roku) Ludwika Filipa [Louis Philippe] Robert Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Orléans (urodzony w York House, Twickenham, 6 lutego 1869 roku, zmarł w Palermo, 28 marca 1926 roku), delfina d'Auvergne, delfina Francji i następcy tronu, głowy Domu Orleańskiego, orleńskiego pretendenta do tronu Francji i Nawarry, orleańskiego tytularnego króla Francuzów, Jego Królewskiej Wysokości księcia d'Orléans.

Pochodziła z węgierskiej gałęzi rodu Habsburgów-Lotaryngii.

Maria Dorothea była drugą córką z siedmiorga dzieci arcyksięcia Józefa Karola Ludwiga z Austrii i jego żony, księżniczki Klotyldy z Saksonii-Coburga-Goty, córki księcia Augusta z Saxe-Coburg-Gotha i księżniczki Clementine d'Orléans. Ze strony ojca była prawnuczką Leopolda II cesarza Austrii. Jako utalentowana malarka przeszła szkolenie graficzne i artystyczne u Olgi Wiesinger-Florian.

5 listopada 1896 roku arcyksiężną Marię Dorotheę poslubiła swojego kuzyna, Filipa, księcia Orleanu, synem Ludwika Filipa Alberta d'Orléans, hrabiego Paryża i infantki Marii Isabelli d'Orléans-Montpensier. Jej mąż był Filipem VIII - pretendent do tronu francuskiego i był uważany przez zwolenników dynastii Orléans-Bourbon za prawowitego następcę tronu, który był prawnukiem ostatniego francuskiego króla Ludwika Filipa I.

Maria Dorothea była bardzo aktywna politycznie i organizowała demonstracje przeciwko Republice Francuskiej. Bardziej niż jej mąż była uważana za centrum propagandy rojalistycznej w Grande Nation.

Małżeństwo Marii Dorothei, które według wszystkich doniesień było nieszczęśliwe, pozostało bezdzietne. Po rocznym romansie między jej mężem a australijską śpiewaczką operową Nellie Melba została upubliczniona, w 1914 roku złożyła pozew o rozwód. 19 sierpnia 1914 roku, małżeństwo zostało rozwiązane przez papieża Piusa X. Księżna Orleanu mieszkała w Alcsút na Węgrzech aż do swojej śmierci i została pochowana w krypcie Palatynu w Pałacu Zamkowym w Budzie.


Żródła:

Maria Dorothea von Österreich w "Wikipedia", tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Dorothea von Österreich w "WORLDHISTORY - Personen der Werltgescichte" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

22-04-2021