Maria Wigérides Limburg-Luksemburska (urodzona w 1305 roku, zmarła w Issoudu, 21 marca 1324 roku) herb

Starsza córka Henryka VII Wigérides-Limburg-Luksemburg, cesarza rzymskiego, króla Niemiec, króla Czech i Małgorzaty Reginar (Pépinnide-Caroling-Reginar) de Louvain (Leuven) Brabanckiej, córki Jana I "Zwycięskiego" Reginar (Pépinnide-Caroling-Reginar) de Louvain (Leuven), księcia Brabancji.

21 września 1322 roku, w Provins, Seine-et-Marne poślubiła Karola IV "Pięknego, Sprawiedliwego, Łysego" Robertyng-Capet (urodzony w Creil, Oise, 18 stycznia 1294 roku, zmarł w Château du Bois de Vincennes, 1 lutego 1328 roku), hrabiego de La Marche, króla Francji i Nawarry, hrabiego Szampanii i de Brie.

Młodsza siostra króla Czech - Jana I Luksemburskiego.

Zaręczona 27 listopada 1308 roku z Ludwikiem Wittelsbachem, synem Rudolfa I Wittelsbacha, księcia Górnej Bawarii, który zmarł przed 5 kwietnia 1311 roku przed sfinalizowaniem kontraktu małżeńskiego.

Poślubiła Karola "Pięknego", tuż po tym jak papież Jan XXII rozwiązał jego poprzednie małżeństwo z Blanką Burgundzką. Ślub odbył się w 1322 roku, w Provins.

Maria będąc w ciąży miała wypadek - potrącił ją wóz i została poważnie ranna. Wydała na świat syna - Ludwika, który umarł kilka godzin później, sama zmarła 21 marca 1324 roku, w wieku 19 lat. Została pochowana w Montargis, w kościele Dominikanów. Karol rok później ożenił się po raz trzeci, z Joanną d'Évreux, wnuczką Filipa III "Śmiałego".


Żródła:

Maria Luksemburska w "Wikipedia"


MARIE de Luxembourg w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Marie de Luxembourg w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

13-10-2020