Maria Margarita de Vargas y Santaella (urodzona w Caracas w Wenezuelii, 21 października 1983 roku) herb

Córka Victora Josego de Vargas e Irausiquin, prezesa banku Banco Occidental de Descuento i Carmen Leonor Santaella Tellería.

6 listopada 2004 roku w kościółku pw. Saint Stanislas de Cracovie w La Romana na Dominikanie poślubiła Ludwika XX Alfonsa Gonzala Victora Manuela Marco de Borbón et Martínez-Bordiu [Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain] (urodzony w Madrycie, 25 kwietnia 1974 roku), księcia Andegawenii, legitymistycznego tytularnego króla Francji i Nawarry, legitymistycznego pretendenta do tronu Francji i Nawarry, głowy Domu Burbonów (Kapetyngów), viceprezesa Banco Occidental de Descuento.

Urodziła się w Caracas w Wenezueli. W 2012 roku otrzymała obywatelstwo francuskie.

Marie-Marguerite de Bourbon jest najmłodszą córką wenezuelskiego prawnika i bankiera Víctora Vargasa, prezesa i właściciela Banco Occidental de Descuento (BOD) i jego żony Carmen Leonor Santaella Tellería, obecnie w separacji. Podobnie jak większość Wenezuelczyków, rodzina Vargas jest podobno potomkiem hiszpańskiego konkwistadora Alonso de Ojeda.

Jej pradziadek Simón Vargas Falcón, biznesmen urodzony w 1891 roku, był burmistrzem miasta Libertad w Wenezueli.

Marie-Marguerite przeżyła młodość między Caracas, Miami i posiadłościami swoich rodziców za granicą.

Wychowana w katolicyzmie, młoda dziewczyna otrzymała średnie wykształcenie u Urszulanek, zanim rozpoczęła licencję pedagogiczną na Metropolitan University of Caracas w 2002 roku.

María Margarita jest zawodniczką jeździectwa konnego, skacząc przez przeszkody i reprezentuje barwy Wenezueli. Jest również bardzo aktywna w stowarzyszeniach, pracując w szczególności w Czerwonym Krzyżu i Zakonie Maltańskim.

Kiedy jej starsza siostra María Victoria wyszła za mąż za Francisco Javiera d'Agostino Casado, poznała bardzo dobrego przyjaciela swojego nowego szwagra, Louisa-Alphonse'a de Bourbon. Od tego spotkania młodzi ludzie nawiązują bliską więź, której kulminacją jest ich związek. W dniu 6 listopada 2004 roku poślubiła w La Romana na Dominikanie, księcia Anjou, Louisa-Alphonse'a de Bourbon, pretendenta do tronu Francji (Ludwika XX dla legitymistów), syna Alfonsa de Bourbon, księcia Anjou i księcia Kadyksu, pretendenta do tronu Francji i jego żona Carmen Martínez-Bordiú y Franco.

Wraz z mężem brała udział w uroczystościach upamiętniających w bazylice Saint-Denis, Saint-Louis-des-Invalides czy w katedrze wersalskiej.

Została matką chrzestną 19-pułku inżynierów (19-go RG) z siedzibą w Besançon.

Ze związku z Louis-Alphonse de Bourbon narodziły się:

Eugénie de Jésus de Bourbon "Madame Royale" (urodzona 5 marca 2007 roku),

Louis de Jésus de Bourbon (urodzony 28 maja 2010 roku), Dauphin Francji, książę Burgundii,

Alphonse de Jésus de Bourbon (urodzony 28 maja 2010 roku), książę de Berry,

Henri de Jésus de Bourbon (urodzony 1 lutego 2019 roku), książę de Touraine.


Żródła:

María Margarita Vargas Santaella w "Wikipedia", tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

20-04-2021