Mathieu I de Montmorency (urodzony w Montmorency, Val d'Oise, Ile-de-France, około 1095 roku, zmarł w Montmorency, Val d'Oise, Ile-de-France, między 2 sierpnia a 31 grudnia 1160 roku) herb

Najstarszy syn Boucharda IV de Montmorency, seniora de Montmorency i Agnes de Beaumont sur Oise, seniorki de Conflans-Sainte-Honorine, de Montmorency, de Écouen, Marly-le-Roi, de Conflans-Sainte-Honorine i de Attichy, córki Yves [Iwa] V de Beaumont sur Oise, II hrabiego de Beaumont.

Senior de Montmorency, seniora de Marly, de Feuillarde, de Deuil, de Château-Baffot, d'Espinay, d'Herouville, de Conflans-Sainte-Honorine, d'Attichy, konnétable Francji od 1130/1132 roku do między 2 sierpnia a 31 grudnia 1160 roku, regent Francji od 8 czerwca 1147 roku 11 listopada 1149 roku.

Około 1126 roku poślubił Aline [Alix, Alice] FitzRoy (urodzona w Selby, Yorkshire, Anglia, około 1099 roku, zmarła w Montmorency, Val-d'Oise, Ile-de-France, Francja, 24 kwietnia przed 1141 rokiem), nieślubną córkę Henryka I "Pięknego Kleryka, Lew Sprawiedliwości" FitzRobert, króla Anglii, księcia Normandii i hrabiego de Rouen. Pomiędzy 1138 a 1141 rokiem i 18 listopada 1154 roku poślubił (w seperacji od 1153 roku) Adelajdy [Alix, Adelajda z Maurienne] Sabaudzka (urodzona w Saint Jean De Maurienne, Sabudia, około 1100 roku, zmarła w Montmartre, dziś Paryż, 18 listopada 1154 roku), córki Humberta II "Grubego, Otyłego", hrabiego Sabaudii, hrabiego Maurienne i Gisele Anscarids (Anscarii)-d´Ivrea-de Mâcon-Bourgogne, córki Wilhelma I "Wielkiego"Anscarids (Anscarii)-d´Ivrea-de Mâcon, hrabiego-palatyna Burgundii (Franche Comté)..

"Dnus Bucardus de Monte Morentiaco" podarował majątek opactwu Saint-Martin de Pontoise za zmarłe dusze "uxorisque sua, filiorum filiarumque suarum" za zgodą "filium suum Mathaum" na mocy statutu z dnia 1102 roku. "Bocardus Munmorenci castelli dominus" przekazał zamek Saint-Pere, w obecności "Matheo comite Belli Montis", na podstawie karty datowanej przed 1112 rokiem, potwierdzonej później przez "Matheus filius Bocardi".

Był seniorem Montmorency, Marly, Conflans-Sainte-Honorine i Attichy. Był także konstablem Francji zapanowania pod panowaniem Ludwika VII.

Umiejętnie wykorzystuje przysługę, jaką cieszy się z dwoma wrogimi królami, Henrykiem I z Anglii i Ludwikiem VII "Młodszym". Pierwszy zezwolił na małżeństwo w 1126 roku z jego naturalną córką Alix [Aline], a drugi przyznał mu w 1138 roku tytuł konstabla jego armii.

W 1141 roku udał się na wojnę w imieniu króla Ludwika VII przeciwko hrabiemu Tuluzy. Może być regentem królestwa wraz z ojcem Sugerem podczas nieobecności Ludwika VII, który wyjechał do Palestyny na drugą krucjatę.

Ponieważ król Robert zmusił swojego przodek Bouchard le Barbu w 997 roku do zamiany stanowiska na Ile Saint-Denis - skąd okup okupował łodzie przepływające przez Sekwanę, w tym łodzie z opactwa Saint-Denis, przynosząc ojciec Vivian, aby postawić go przed królem - dla majątku Montmorency, aby trzymać go z dala od opactwa, rodzina dołożyła wszelkich starań, aby powiększyć jego majątek ze szkodą dla opactwa i zmniejszyć moc tego zakładu poprzez zakładanie konkurujących zakładów.

W 1169 roku Mathieu I założył opactwo w Bois-Saint-Pere w pobliżu zamku Chasse i kolegiaty św. Marcina w Montmorencynote.

W 1126 roku ożenił się z Alice FitzRoy (Alix), nieślubną córką króla Anglii Henryka I i miał z nią pięcioro dzieci. Alix zmarła i Mathieu I poślubił swoją drugą żonę Adelajdę z Maurienne, wdowę po Ludwiku VI, królu Francji, z którą miał tylko córkę.


Żródła:

Matthew I of Montmorency w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"KAPETYNGOWIE"- autor: Przemysław Jaworski - 2018


MATHIEU [I] de Montmorency w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


MATHIEU [I] de Montmorency w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Mathieu Bouchard Hervé de Montmorency w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

30-04-2020