Raul I "Dzielny, Chrobry" Robertyn-Capet-Vermondois (urodzony około 1085 lub 1094 roku, zmarł 13 lub 14 października 1152 roku) herb

Syn Hugona I "Młodszego" Robertyn-Capet, hrabiego de Vermandois i Adelaidy de Vermandois i de Valois, córki Herberta IV, hrabiego de Vermandois.

Hrabia de Vermandois, de Amiens i de Valois od 18 października 1101 roku do 13 lub 14 października 1152 roku. Regent Francji od 8 czerwca 1147 roku 11 listopada 1149 roku. Seneszal Francji od listopada 1131 roku.

Około 1120 roku (rozwód w 1141 roku) poślubił Eleonorę Tyobald [DeChampagne-Blois] (urodzona w 1104 roku, zmarła w 1141 roku), córkę Stefana II Henryka Tyobald [DeChampagne-Blois], hrabiego Blois, Chartres, Châteaudun, Sancerre, Meaux i Adelajdy FitzRobert, córki Wilhelma I "Bastarda, Zdobywcy" FitzRoberta, księcia Normandii, króla Anglii.. W 1142 roku poślubił (rozwód w 1151 roku) Alix Petronillę (Péronelle) Mérovingienne-Guilhemide-Ramnulfids z Poitiers-Poitou Akwitańską (urodzona około 1125 roku, zmarł w 1193 roku), córkę Wilhelma X "Świętego" Mérovingienne-Guilhemide-Ramnulfids z Poitiers-Poitou, księcia Akwitanii i Gaskonii, hrabiego Poitiers, tyturalnego hrabiego Tuluzy i Eleonora de La Rochefoucauld, córki Aimeria I de La Rochefoucauld, wicehrabiego de Châtellerault. W 1152 roku poślubił Laurettę Adalbert of Flanders (urodzona około 1120 roku, zmarła w opactwie de Voorst, w pobliżu Brukseli, po 14 sierpnia 1196 roku), córkę Thierr'ego (Diederik I) Aldalbert, hrabiego Flandrii i Szwabii i Małgorzaty (Swanhildy?) de Clermont-Beauvaisist, córki Renalda II, hrabiego de Clermont-Beauvaisis i Adélaide de Vermandois i de Valois, córki Herberta IV, hrabiego de Vermandois i de Valois.

Hugo de Vermandois zwany "Młodszym" jako hrabia Vermandois i Valois, był synem króla Francji, Henryka I, a więc był pierwszym kuzynem Filipa I, króla Francji.

Popierał króla Ludwika VI w walce przeciwko zbuntowanym baronom. W trakcie walk stracił oko podczas oblężenia zamku Livry w 1129 roku. W toku walk pod Coucy, pokonał Thomasa de Marle, seniora de Coucy, który zabił swego brata Henryka, seniora de Chaumont-en-Vexin. W listopadzie 1131 roku król Ludwik VI nadał urząd seneszala Francji.

Wkrótce po śmierci Ludwika VI w 1137 roku tymczasowo pomaga w rządach królowej-matki Adelajdy Sabaudzkiej i opatowi Suger, w czasie małoletności króla Ludwika VII.

Po koronacji Ludwika VII oferuje siostrę swojej żony Eleonory Akwitańskiej, Petronillę Akwitańską za żonę dla Raoula, który jednak w 1142 roku odrzuca tą kandydaturę i żoni się z Éléonorą de Blois. Zaniedbywana żona skarży się następnie swojemu bratu, Thibautowi IV, hrabiego Blois i Szampanii, który buntuje się przeciw królowi Francji.

Papież Innocenty II interweniuje i anuluje małżeństwo i mimo to przeklina nowożeńców i biskupów, którzy udzielili im ślubu. Papież Eugeniusz III udzielił im błogosławieństwa i uprawomocnił to nowe małżeństwo na naradzie w Reims w 1148 roku.

W czasie nieobecności Ludwika VII, który wyjechał na II krucjatę krzyżową w 1145 roku, Raoul wspólnie z opatem Suger regentem Królestwa. Po powrocie Ludwika VII, Raoul będąc wdowcem poślubił z Petronillę, a po jej śmierci w 1152 roku poślubił Laurette d'Alsacką, córkę Thierra Alzackiego, hrabiego Flandrii.

Poślubił Eleonore z Blois, córke Stefana II z Blois i Adely Angielskiej, z którą około 1141 roku rozwiódł się, z powodu bliskiego pokrewieństwa. Niektóre genealogie przypisują z tego związku miał syna. W 1142 roku ożenił się z Petronillą Akwitańską, córką Williama X, księcia Akwitanii, siostry Eleonory z Akwitanii, z którym miała troje dzieci. Z Laurettą of Flanders, córką Thierr'ego, hrabiego Flandrii i Szwabii, nie posiadał dzieci.

Pochowany w Saint-Arnoul de Crépy.


Żródła:

Raoul Ier de Vermandois w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


RAOUL [I] "le Vaillant" de Vermandois w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


RAOUL [I] "le Vaillant" de Vermandois w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

06-11-2020

18-10-2020