Ryszard I "Nieustraszony" FitzWilliam Ragnvaldsson [Rögnvaldsson] (urodzony w Fécamp, w Normandii, 28 sierpniu 933 roku, zmarł w Fécamp w Normandii, 20 Listopad 996 roku) herb

Syn Williama I "Długi Miecz" Ragnvaldsson [Rögnvaldsson], księcia Normandii i Sproty [Adele, Adel, Adelaide, Adela] de Bretagne.

Książę Normandii od 17 grudnia 942 roku do 20 listopada 996 roku, regent Francji od 16 czerwca 956 roku do 960 roku.

Poślubił w 960 roku Emmę Robertyng Francuską (urodzona około 943 roku, zmarła po 19 marca 968 roku), córkę Hugona I "Wielkiego" Robertyng, markiza Neustrii, hrabiego Orleanu, opata Saint-Martin w Tours, Marmoutier, Saint-Germain w Auxerre, Saint-Denis, Saint-Maur-des-Fossés, Morienval, Saint-Riquier i Saint-Valéry-sur-Somme, księcia Franków, hrabiego d'Autun, d'Auxerre, de Nevers, de Sens, de Chalon i de Mâcon, księcia de iure Burgundii, księcia Akwitanii, regenta Francji i Jadwigi [Hartwige, Hathui] Liudolfing Saskiej, córki Henryka I "Ptasznika" Liudolfinga, księcia Saksonii i Turyngii, króla niemieckiego. Około 968 roku poślubił Gunnor Duńską de Crépon (urodzona około 950 roku, zmarła w 1031 roku).

Uważany jest za pierwszego władcę Normandii noszącego tytuł książęcy (inni historycy twierdzą jednak, że tytuł księcia przybrał dopiero jego syn).

Ojciec został zamordowany kiedy Ryszard był jeszcze dzieckiem. Sytuację tę starał się wykorzystać jego senior, król zachodniofrankijski Ludwik IV "Zamorski", który wkroczył z wojskami do Normandii. Ryszard został umieszczony pod ścisłym nadzorem w zamku Laon, z którego jednak udało mu się zbiec. W ucieczce dopomogli mu Osmund de Centeville, Bernard de Senlis (pamiętał on jeszcze czasy dziadka Ryszarda, Rolfa), Ivo de Bellesme i Bernard Duńczyk (protoplasta rodów Harcourt i Beaumont).

Ryszard zerwał z przyjazną Karolingom polityką swojego ojca i dziada. On sam sprzymierzył się z największym wrogiem Ludwika IV i jego następcy (Ludwik zmarł w 954 roku), Lotara, mianowicie z księciem Francji i hrabią Paryża, Hugonem "Wielkim". Sojusz ten umocniło małżeństwo Ryszarda z córką Hugona, Emmą. Ślub nastąpił w 960 roku Emma zmarła sześć lat później.

Sojusz z hrabią Hugonem dopomógł Ryszardowi w odbiciu Rouen i oswobodzeniu Normandii, co nastąpiło w 947 roku. Sprzymierzył się on również z drugą falą normańskich osadników, która przybyła do Normandii mniej więcej w tym okresie. Ta druga fala osadnictwa, która się z księciem sprzymierzyła, a nie mu podporządkowała, zachowała swoją odrębność kulturową i językową od reszty mieszkańców Normandii. Nowi osadnicy pozostali przy swoich starych zwyczajach i języku, podczas gdy kolejne już pokolenie potomków pierwszych wikingów zdążyło się już w znacznym stopniu zasymilować z miejscową ludnością. Ten podział będzie przyczyną licznych niepokojów w księstwie Normandii.

Sam Ryszard posługiwał się zarówno językiem francuskim jak i normańskim. Wykształcenie odebrał w Bayeux. Za jego panowania nastąpiła jednak prawie całkowita galicyzacja i chrystianizacja Normandii. Wprowadzono system feudalny, co spowodowało rozwarstwienie się normańskiej społeczności. Książę otaczał się tylko ludźmi szlachetnie urodzonymi. Za jego też czasów Normanowie ze statków przesiedli się na konie, stając się wkrótce jedną z najlepszych kawalerii Europy. Mimo to, jeszcze pod koniec X wieku, francuski kronikarz Ryszard z Reims pogardliwie nazywał Ryszarda I "księciem piratów" (dux pyratorum).

Po śmierci Hugona "Wielkiego" w 956 roku Ryszard został opiekunem jego najstarszego syna, Hugona i walnie przyczynił się do tego, że jego podopieczny został w 987 roku królem Francji. Ryszard toczył również spór z królem Anglii Ethelredem II, gdyż Normandia pośredniczyła w handlu zrabowanymi w Anglii przez wikingów kosztownościami.

Zmarł w wieku około 65 lat z przyczyn naturalnych. Pochowany w opactwie de la Trinité de Fécamp Fécamp w Górnej Normandii.

Miał dwie żony: Emmę Francuską i Gunnor Duńską. Ze swoją pierwszą żoną, Emmą, nie miał dzieci. Jego drugą żoną była jedna z jego poddanych, Gunnor (według prawa duńskiego), miał z nią dziewięcioro dzieci (czterech synów i pięć córek). Ponadto posiadał potomstwo ze związków pozamałżeńskich:

z nieznaną kobietą z Normandii (urodzona około 935 roku, zmarła 16 czerwca 1017 roku), miał syna:

William I (urodzony między 2 stycznia 975 a 980 rokiem, zmarł 26 stycznia 1057 roku), hrabia d' Eu, po nim potomstwo.

z Papią [Poppée, Poppa] de Enver (urodzona około 935 roku, zmarła 1031 roku), miał:

Papia de Normandie (urodzona w 980 roku, zmarła w 1055 roku), żona: Gilbert [Gautier] de Saint Valéry (urodzony w 977 roku, zmarł po 1011 roku), senior de Heugleville.

z nieznaną kobietą z Normandii (urodzona między 895 a 953 rokiem, zmarła około 1033 roku), z którą miał:

Geoffrey FitzRichard de Brionne (urodzony między 953 a 962 rokiem, zmarł między 21 lipca 1015 a 28 sierpnia 1015 rokiem), hrabia de Eu i de Brionne, po nim potomstwo,

Gilberta de Brionne (urodzona między 938 a 974 rokiem, zmarła ?).

Możliwe dzieci:

Muriella [Moriella] (urodznona około 990 roku, zmarła około 1025 roku), żona: Tankreda de Hauteville (urodzony przed 990 rokiem, zmarł w 1041 roku),

Guimara [Wimarc (a)] (urodzona około 986 roku, zmarła ?), żona: Ansfreda (Ansfroi) II "le Dane" le Goz, wicehrabiego de Exmes i de Falaise.


Żródła:

Richard I, 'the Fearless' w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Ryszard I Nieustraszony w "Wikipedia"


"KAPETYNGOWIE"- autor: Przemysław Jaworski - 2018


"KRÓLOWE I KRÓLOWIE WIELKIEJ BRYTANII - od Edgara do Elżbiety II - wszyscy władcy Wielkiej Brytanii" - autor: Przemysław Jaworski - Przemysław Jaworski i Wydawnictwo Novae Res, 2018

27-09-2020