Antoni Maria Franciszek Leopold Blanka Karol Józef Ignacy Rafał Michał Małgorzata Nicitas Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryński-d'Este (urodzony w Wiedniu, 20 marca 1901 roku, zmarł w Salzburgu, 22 października 1987 roku) herb

Syn Leopolda Salvatora von Assisi Gonzagi Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryńskiego-d'Este, arcyksięcia Austrii, tytularnego księcia Toskanii i Blanki di Castilla Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain, infantki Hiszpanii, córki Karola (VII) Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain, pretendenta do tronu hiszpańskiego.

Arcyskiążę Austrii, książę Toskanii, karlistowski (Carloctavismo) pretendent do tronu hiszpańskiego jako Antoni I od 24 grudnia 1953 roku do 1961 roku.

W Peles, Sinaia 26 lipca 1931 roku (rozwiódł się 29 maja 1954 roku) poślubił Helenę Hohenzollern-Sigmaringen (urodzona w Bukareszcie, 5 stycznia 1909 roku, zmarła w Youngstown, Ohio, 21 stycznia 1991 roku), córkę Ferdynanda I Hohenzollern-Sigmaringen, króla (cara) Rumunii i Marii Wettin-Sachsen-Coburg-Gotha, córki Alfreda Wettin, księcia Wielkiej Brytanii i Irlandii, Edynburga, Sachsen-Coburg-Gotha.

Był siódmym z dziesięciorga dzieci arcyksięcia Leopolda Salvatora Austrii, księcia Toskanii i Infantki Blanca Hiszpańskiej, córki Karola, księcia Madrytu.

Legitymistyczna Wspólnota Karlistowska, której przewodził Blas de Beaumont Garrido, dokonała problematycznej reinterpretacji prawa salickiego, uznając, że wobec wygaśnięcia linii męskiej ma zastosowanie tzw. prawo semisalickie, zezwalające kobiecie dokonać przeniesienia sukcesji na swojego potomka męskiego. To domniemane uprawnienie zostało skonkretyzowane w odniesieniu do córki "Karola VII" - Blanki de Castilla, zamężnej za wielkim księciem (tytularnym) Toskanii, Leopoldem Salwatorem Habsburgiem. Ich najstarszy syn Antoni (Don Antonio de Habsburgo-Lorena y de Borbón), zrzekł się jednak sukcesji na rzecz najmłodszego brata Karola, który przyjął imię Karola VIII.

Ślub odbył się w pałacu w Sinaia - letniej rezydencji królów rumuńskich. Ceremonia ślubna odprawiona została przez rzymsko-katolickiego arcybiskupa Bukaresztu w rytuale rzymskim, gdyż patriarcha rumuński Mira Christea obraził się na papieża rzymskiego i wyjechał tuż przed ślubem.

Małżeństwo to zostało zaaranżowane przez brata księżniczki króla Karola II, który był zazdrosny o popularność Ileany i chciał, aby ta wyjechała z kraju. Karol miał powiedzieć siostrze, że po ślubie z Habsburgiem nie może już mieszkać w kraju, gdyż Rumuni nigdy by tego nie zaakceptowali (chodziło zapewne o Siedmiogród, odebrany 12 lat przedtem Habsburgom i przyłączony do Rumunii).

Miesiąc miodowy młoda para spędziła w Transylwanii na zamku Bras.

Gdy mąż arcyksiężnej został powołany do Luftwaffe, Ileana założyła szpital dla rannych rumuńskich żołnierzy w jej zamku Sonnberg, koło Wiednia. W 1944 roku wraz z sześciorgiem dzieci udała się do Rumunii, gdzie zamieszkali na zamku w Branie, nieopodal Braszowa. Arcyksiążę Antoni chciał dołączył do rodziny, ale został zatrzymany w areszcie domowym przez Armię Czerwoną.

W czasie II wojny światowej służył do końca 1944 roku w niemieckim Wehrmachcie jako pilot. Po opuszczeniu wojska przeniósł się do Bran, gdzie wraz z rodziną mieszkał w zamku Bran. Po zamachu stanu i zakończeniu sojuszu Rumunii z Niemcami 23 sierpnia 1944 roku rodzinie i służbie groziło niebezpieczeństwo internowania lub wyrzucenia z kraju jako obywateli niemieckich. Dopiero gdy król Michał I abdykował 30 grudnia 1947 roku i został zmuszony do opuszczenia kraju, rodzina arcyksięcia Antona również udała się na wygnanie. Rodzina spędziła trochę czasu w Szwajcarii, potem w Argentynie, a na początku lat 50-tych mieszkała w Stanach Zjednoczonych.

Małżeństwo zakończyło się rozwodem oficjalnym 29 maja 1954 roku. Podczas gdy Helena została zakonnicą, arcyksiążę Anton przeniósł się do Austrii, gdzie mieszkał do śmierci w Emmerbergu i St. Lorenz am Mondsee w Villa Minola. Zmarł 22 października 1987 roku w wieku 86 lat. Został pochowany na cmentarzu nad Mondsee.


Żródła:

Archduke Anton of Austria "w Wikipedii"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


KARLIZM

24-04-2022