Antonii Maria Franciszek Leopold Blanka Karol Józef Ignacy Rafał Michał Małgorzata Nicitas Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryński-d'Este (urodzony w Wiedniu 20 marca 1901 roku, zmarł w Salzburgu 22 października 1987 roku) herb

Syn Leopolda Salvatora von Assisi Gonzagi Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryńskiego-d'Este arcyksięcia Austrii, tytularnego księcia Toskanii i Blanki di Castilla Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain, infantki Hiszpanii, córki Karola (VII) Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain, pretendenta do tronu hiszpańskiego.

Arcyskiążę Austrii, książę Toskanii. Pretendent do tronu hiszpańskiego od 27 sierpnia 1936 roku do 1936 roku.

W Peles, Sinaia 26 lipca 1931 roku (rozwiódł się w 1954 roku) poślubił Helenę Hohenzollern-Sigmaringen (urodzona w Bukareszcie 5 stycznia 1909 roku, zmarła w Youngstown, Ohio 21 stycznia 1991 roku), córkę Ferdynanda I Hohenzollern-Sigmaringen króla (cara) Rumunii i Marii Wettin-Sachsen-Coburg-Gotha, córki Alfreda Wettin, księcia Wielkiej Brytanii i Irlandii, Edynburga, Sachsen-Coburg-Gotha.

Legitymistyczna Wspólnota Karlistowska, której przewodził Blas de Beaumont Garrido, dokonała problematycznej reinterpretacji prawa salickiego, uznając, że wobec wygaśnięcia linii męskiej ma zastosowanie tzw. prawo semisalickie, zezwalające kobiecie dokonać przeniesienia sukcesji na swojego potomka męskiego. To domniemane uprawnienie zostało skonkretyzowane w odniesieniu do córki "Karola VII" - Blanki de Castilla, zamężnej za wielkim księciem (tytularnym) Toskanii, Leopoldem Salwatorem Habsburgiem. Ich najstarszy syn Antoni (Don Antonio de Habsburgo-Lorena y de Borbón), zrzekł się jednak sukcesji na rzecz najmłodszego brata Karola, który przyjął imię Karola VIII.

Ślub odbył się w pałacu w Sinaia - letniej rezydencji królów rumuńskich. Ceremonia ślubna odprawiona została przez rzymsko-katolickiego arcybiskupa Bukaresztu w rytuale rzymskim, gdyż patriarcha rumuński Mira Christea obraził się na papieża rzymskiego i wyjechał tuż przed ślubem.

Małżeństwo to zostało zaaranżowane przez brata księżniczki króla Karola II, który był zazdrosny o popularność Ileany i chciał, aby ta wyjechała z kraju. Karol miał powiedzieć siostrze, że po ślubie z Habsburgiem nie może już mieszkać w kraju, gdyż Rumuni nigdy by tego nie zaakceptowali (chodziło zapewne o Siedmiogród, odebrany 12 lat przedtem Habsburgom i przyłączony do Rumunii).

Miesiąc miodowy młoda para spędziła w Transylwanii na zamku Bras.

Gdy mąż arcyksiężnej został powołany do Luftwaffe, Ileana założyła szpital dla rannych rumuńskich żołnierzy w jej zamku Sonnberg, koło Wiednia. W 1944 roku wraz z dziećmi udała się do Rumunii, gdzie mieszkali na zamku w Branie, nieopodal Braszowa. Arcyksiążę Antoni dołączył do rodziny, ale został zatrzymany w areszcie domowym przez Armię Czerwoną.


Żródła:

Antoni Austriacki - Helena Hohenzollern-Sigmaringen "w Wikipedii"


KARLIZM