Dominik I Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryński-d'Este (urodzony w Sonnberg, 4 lipca 1937 roku) herb

Syn Karola IX (Antoniego I) Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryński-d'Este, arcyskięcia Austrii, księcia Toskanii, karlistowskiego (Carloctavismo) pretendenta do tronu hiszpańskiego i Heleny Hohenzollern-Sigmaringen, córki Ferdynanda I Hohenzollern-Sigmaringen, króla (cara) Rumunii.

Jego Cesarska i Królewska Wysokości arcyksiążę Austrii, książę Węgier i Czech, książę Toskanii, karlistowski (Carloctavismo) pretendent do tronu hiszpańskiego od 9 maja 1975 roku.

W Houston, 11 czerwca 1960 roku poślubił [morganatyczny] (rozwód w 1999 roku) Virginia Engel von Voss (urodzona w Houston, 31 marca 1937 roku, zmarła w Wiedniu, 27 września 2010 roku), córki Ernsta Frederika Ditlev von Voss i Mildred McKibben. W North Salem, New York w Stanach zjednoczpnych, 14 sierpnia 1999 roku poślubił Emmanuela (Nella) Młynarską (urodzona w Afula w Izraelu, 14 stycznia 1948 roku), córki Yadidia Młynarskiego i Raissy Mossievna Fogel.

Dominic urodził się w 1937 roku w zamku Sonnberg [de] (Hollabrunn, Austria), gdzie został ochrzczony Dominic Habsburg-Lothringen. W rodzinie nazywa się Niki. W 1942 roku, po spędzeniu pierwszych kilku lat dzieciństwa w zamku Sonnberg, przeniósł się z rodzicami, bratem i czterema siostrami do Rumunii. W Rumunii Dominik mieszkał z rodzicami w zamku Bran w Braszowie. Po tym, jak jego pierwszy kuzyn, król rumuński Michał I, został zmuszony do abdykacji z tronu w 1947 roku, Dominic i jego rodzina zostali wygnani przez reżim komunistyczny i szukali schronienia w Szwajcarii i Argentynie, zanim ostatecznie osiedlili się w Stanach Zjednoczonych.

W 1956 roku Comunión Carloctavista y Círculo Karola VIII zabiegała o Dominika jako prawowitego pretendenta do karlistów i spadkobiercę hiszpańskiego tronu, aby przeciwstawić się wyborowi Juana Carlosa na króla Hiszpanii przez generała Francisco Franco. W 1975 roku Comunión Carloctavista y Círculo Karola VIII potwierdzili jego legitymację jako Domingo I.

Dominik wrócił do Austrii w 1961 roku i mieszkał tam do 1976 roku, kiedy przeniósł się do Dominikany, Antigui i Włoch, by ostatecznie osiąść w Nowym Jorku. Dominik został naturalizowany jako obywatel Stanów Zjednoczonych w 2004 roku.

W 2012 roku senator Inaki Anasagasti z Kraju Basków zaproponował ideę utworzenia monarchii katalońsko-basko-nawarryjskiej z arcyksięciem Dominikiem jako królem.

Dominic zyskał międzynarodową sławę w 2006 roku po restytucji zamku Bran (powszechnie znanego jako Zamek Drakuli) w Transylwanii w Rumunii, który został przywłaszczony przez komunistów w 1948 roku.

Ożenił się najpierw z Virginią Engel von Voss w dniu 11 czerwca 1960 roku i miał dwóch synów. Rozwiedli się w 1999 roku i poślubili 14 sierpnia 1999 roku urodzoną w Izraelu Emmanuellę Młynarską, byłą stewardesę El Al i byłą żonę Gada Yaacobiego.

Dominik jest absolwentem Brooks School i Rhode Island School of Design, ukończył RISD w 1960 roku z tytułem BFA w zakresie wzornictwa przemysłowego. W 1962 rolku założył własną firmę zajmującą się projektowaniem i doradztwem marketingowym w Austrii, która obejmowała różne firmy i produkty w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. W 1969 roku założył i kierował działem Badań Produktów, Rozwoju i Projektowania w firmie Semperit AG (później Continental Tire).

W latach 1974-1978 Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego i Bank Światowy zatrudniły go jako eksperta w Ameryce Środkowej i Afryce ds. małych i średnich przedsiębiorstw. Był także instruktorem sztuki w szkole podstawowej w Piesting w Austrii w latach 1974-1975 oraz profesorem inżynierii przemysłowej i zarządzania w CEAT-INTEC na Dominikanie.

W 1976 roku założył studio sitodruku dla tropikalnych mody w Antigui w Indiach Zachodnich. Na zlecenie Ministerstwa Edukacji Antiguan W.I. prowadził kursy dla edukatorów w zakresie rękodzieła i sztuk pięknych.

Dziś Dominic jest na emeryturze i mieszka w Nowym Jorku. Nadal zajmuje się sztuką i projektowaniem, a także prowadzi zamek Bran.

Jako członek toskańskiej linii rodu Habsburgów-Lotaryńskich Dominik jest arcyksięciem Austrii, księciem Węgier i Czech, księciem Toskanii w stylu Jego Cesarskiej i Królewskiej Wysokości.


Żródła:

Dominic von Habsburg w "Wikipedii"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

03-05-2022