Fernando de Acevedo y González (urodzony w Hoz de Anero, Cantabria, około 1573 roku, zmarł w Burgos, 2 lutego 1629 roku) herb

Syn Juan González de Acevedo i Sancha González Munoz.

Biskup Osma od 5 lipca 1610 roku do 2 czerwca 1613 roku, arcybiskup-metropolita Burgos od 2 czerwca 1613 roku do 2 lutego 1629 roku, regent (gubernator Królestwa) jako przewodniczący Rady Kastylii od 22 kwiecień 1619 roku do 4 grudnia 1619 roku, przewodniczący Rady Kastylii od lutego 1616 roku do września 1621 roku.

Urodził się w ubogiej rodzinie szlacheckiej. Był najmłodszym z jedenastu dzieci, z których tylko trzech osiągnęło wiek dojrzały: John Baptist, biskup Valladolid, Wielki Inkwizytor i prezes Rady Królewskiej, John inkwizytor Inkwizycji i gubernator Asturii i Francisco.

Został sierotą w wieku jedenastu lat. Dzięki bratu Janowi, uzyskał wykształcenie, który w tym czasie służył w Madrycie jako nauczyciela i uczył Christophera, syna wpływowego markiza Denia Francisco Gómez de Sandoval. Nastepnie ukończył w Madrycie studia jezuickie, skąd udał się na Uniwersytet w Alcalá, zdobywając tytuł licencjata studiów artystycznych. W 1591 roku wstąpił Zakon San Marcos de León de Mérida, należący do Zakonu Santiago. W 1596 roku został skierowany na studia w Królewskim Kolegium na Uniwersytecie w Salamance.

W 1599 roku został mianowany królewskim kapelanem króla Filipa III i kanonikiem Leónu po rezygnacji brata, z naminacji biskupa Juana Alonso Moscoso. W 1601 roku, kiedy jego brat Juan Bautista zrezygnował z kanoni w Toledo, nadanu mu jego kanonię. Podczas pobytu w Toledo ukończył tam studia prawa kanonicznego.

W 1603 roku jego brat, który został nominowany na Wielkiego Inkwizytora Świetej Inkwizycji i pociągnął za nim do Sewilli. Stamtąd udał się do Prokuratora Inkwizycji w Valladolid, w którym został zatrudniony wraz z Fernando Carrillo. W toku pracy złożył zarzuty sekretarzowi stanu o malwersacje. Po wygranym przewodzie sądowym, Fernando został mianowany doradcą Sądu Najwyższego.

W dniu 8 sierpnia 1610 roku został biskupem Osma w kościele San Martin de Valladolid. Ingresy dokonał Bernardo de Sandoval y Rojas. W 1613 roku został mianowany arcybiskupem Burgos, i jako arcubiskup błogosławił związek małżeński Filipa IV i Izabeli Bourbon.


Żródła:

Fernando de Acevedo y González w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Fernando de Acevedo y González tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Fernando de Acevedo y González w "GCatholic.com" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

28-05-2021