Gabriel José de Císcar y Císcar (urodzony w Oliva, Valencia 17 marca 1760 roku, zmarł na Giblartarze 12 sierpnia 1829 roku)

Syn Pedra Miguela Gaspara Joaquin Ciscar y Fernandez de Mesa, doktota obojga praw i Rosy Ciscar Pascual, córki Carlosa Ciscar y Ramírez de Arellano i Josefy Pascual y Ciscar.

Członek Rady Regencyjnej od 8 grudnia 1810 roku do 22 marca 1814 roku oraz od 11 czerwca 1823 roku do 1 października 1823 roku.

W katedrze w Cádiz 19 września 1787 roku poślubił Aną Agustina Berenguer de Marquina (zmarła 13 maja 1816 roku), córką Félix Ignacio Juan Nicolás Antonio José Joaquín Buenaventura Berenguer de Marquina y FitzGerald, wicekróla Nowej Hiszpanii i Marii de Ansoátegui y Barron, córki Agustín de Ansoátegui y Fau. 16 września 1817 roku poślubił Teresa Císcar y Oriola.

Po ukończeniu studiów filozofii i nauk humanistycznych Universyteu w Walencji otrzymał stopień młodszego porucznika. Następnie uzyskał katedrę matematyki na Akademia kadetów w Cartageni. Podjął życie na uczelni, publikując prace z dziedziny matematyki, jak również dziedziny morskiej, nie zaniedbując oczywiście publikując dzieł literaterackich.

Ciscar w 1788 roku otrzymał stanowisko dyrektora Akademii. Przewodniczył komisji, która opracowała w Paryżu języku hiszpańskim w 1798 roku ustalił system dziesiętny.

W 1808 roku porzucił życie akademickie i rozpoczął działalność polityczną. W latach 1808-1810 był członkiem Rady Wojennej podczas hiszpańskiej wojny z Francja o tron hiszpanki. Został cywilnym i wojskowym gubernatorem Cartageny. Później był członkiem Rady Regencyjnej w latach 1811-1812 wraz z Joaquín Blake i Peter Agar y Bustillo.

W 1814 roku, mimo poparcia króla, został uwięziony za liberalne poglądy i wygnany z rodzinnej Olivi. W 1820 roku został mianowany generałem-porucznikiem i a w 1823 roku został mianowany na stanowisko regenta.

Ciscara uważa się za najsłynniejszyego hiszpańskiego matematyka. Autora licznych publikacji w specjalności matematycznej, morskie, a nawet literackiej: poemat fizyczno-astronomiczny (1828). Napisał "Basic Course of Marine Studies": tom I - zawiera traktat arytmetyczny, tom II - zawiera traktat "Geometria".

Gabriel Ciscar miał 8 dzieci: sześć z pierwszego małżeństwa z Aną Agustina Berenguer de Marquina, a dwoje z drugiego małżeństwa z Teresą Ciscar Oriola. Córka z pierwszego małżeństwa, Aurora Ciscar y Berenguer de Marquina, żona Jose Rodriguez de la Encina y Colomina.


Żródła:

Gabriel Ciscar "w Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


genealogia rodu Ciscar tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


DICCIONARIO GENEALÓGICO DE PERCEVAL tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Gabriel José Císcar y Císcar w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk