Jan Aviz (Capet-Bourgogne-Alfonsina-Aviz) (urodzony w Évora 3 czerwca 1537 roku, zmarł w Lizbonie 2 stycznia 1554 roku) herb

Syn Jana III Aviz (Capet-Bourgogne-Alfonsina-Aviz) króla Portugalii i Katarzyny Habsburg, córki Filipa I Habsburga króla Kastylii, Leonu, arcyksięcia Austrii, hrabiego Flandrii, Burgundii.

W Toro 7 grudnia 1552 roku poślubił Joannę Habsburg (urodzona w Madrycie 27 lipca 1537 roku, zmarła w Madrycie w pałacu Escorial 7 września 1573 roku) regentkę Hiszpanii, córkę Karola IV Habsburga króla Neapolu, Sycylii, Sardynii, Hiszpanii, cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego i Izabeli Aviz (Capet-Bourgogne-Alfonsina-Aviz), córki Manuela I Aviz (Capet-Bourgogne-Alfonsina-Aviz) króla Portugalii.

Małżeństwa między domami Hiszpanii i Portugalia prawdopodobnie miały jakąś odpowiedzialność za jego chorobę.

W 1552 roku poślubił swoją kuzynkę Joannę Habsburżanką (księżniczkę Hiszpanii).

Zmarł na gruźlicę, jednakże niektórzy twierdza, że przyczyną śmierci była cukrzyca. Osiemnaście dni po śmierci Jana, Joanna urodziła syna: przyszłego króla Portugalii Sebastiana I. Jego śmierć przyczyniła się do wojny o następstwo tronu w Portugalii, która skończyła się w utratą niepodległości w 1580 roku i przejęciem Portugalii przez Hiszpanię.


Żródła:

Jan Avis - Joanna Austriacka "w Wikipedii"