Juan Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain (Juan Carlos Teresa Silvestre Alfonso de Borbón y Battenberg) (urodzony w San Ildefonso 20 czerwca 1913 roku, zmarł w Pamplonie 1 kwietnia 1993 roku) herb

Syn Alfonsa XIII Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain króla Hiszpanii i Wiktorii Eugenii Battenberg, córki Henryka Maurycego Księcia Battenberg.

Hiszpański arystokrata, książę Asturii od 6 września 1938 roku do 28 lutego 1941 roku i hrabia Barcelony jako Juan III od 6 września 1938 roku do 1 kwietnia 1993 roku, legitymistyczny tytularny król Francji jako Henri VI od 28 lutego 1941 roku do 20 marca 1975 roku, tytularny król Hiszpanii i Jerozolimy od 28 lutego 1941 roku do od 22 listopada 1975 roku, pretendent do tronu Anglii jako Jakub od 28 lutego 1941 roku do od 22 listopada 1975 roku.

W Rzymie 12 października 1935 roku poślubił Marię de las Mercedes Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain-Two Sicilies (urodzona w Madrycie 23 grudnia 1910 roku, zmarłą w Lonzarote 2 stycznia 2000 roku), córkę Karola Marii Franciszka d'Asyż Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain-Two Sicilies Infanta Hiszpanii i Ludwiki Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Orleans.

Urodził się w jako czwarty syn (piąte dziecko) króla Hiszpanii Alfonsa XIII, który został obalony i zmuszony do udania się na wygnanie - 14 kwietnia 1931 roku w Hiszpanii proklamowano republikę. Został wyznaczony na następcę ojca w miejsce starszych braci: najstarszy - następca tronu Don Alfonso zmarł na hemofilię po wypadku samochodowym, drugi - Don Jaime był głuchoniemy, a dwóch innych zmarło przedwcześnie.

Młodość spędził w Hisz­panii. W 1930 r. ukończył szkołę średnią i l września wstąpił do szkoły morskiej w Kadyksie. Jednak już w kwietniu następnego roku - po upadku dyktatury gen. Miguela Primo de Rivery - musiał wraz z rodzicami udać się na emigrację. Ukończył szkołę morską w Dartmouth (Wielkiej Brytania) i służył jako oficer w brytyjskiej marynarce wojennej. Potem uczęszczał na uniwersytet we Florencji.

W 1933 roku został następcą tronu, a w 1941 roku szefem domu królewskiego i hrabią Barcelony. Na początku wojny domowej przedostał się potajemnie do Hiszpanii, by walczyć razem z monarchista­mi, ale zbuntowani przeciw Republice generałowie uznali, że następca tronu nie może brać czynne­go udziału w walkach między Hiszpanami, i książę musiał opuścić kraj (genenerał Franco wolał nie mieć obok siebie potencjalnego rywala).

Najpierw przebywał w Szwajcarii, potem zamieszkał wraz z rodziną w willi Giralda w Estoril (Portugalia). Dążył do restauracji monarchii, występował przeciw generalissimusowi, a zarazem zgo­dził się, by jego syn Juan Carlos sposobił się pod okiem dyktatora do objęcia tronu. 14 maja 1977 roku hra­bia Barcelony - nazywany przez monarchistów królem ojcem - zrzekł się swych uprawnień szefa domu królewskiego na rzecz syna Juana Carlosa I.

Był zapalonym żeglarzem oraz honorowym admirałem floty hiszpańskiej i marynarki brytyjskiej.

Służył w Brytyjskiej Marynarce Królewskiej w Bombaju. W marcu 1935 zdał egzaminy z uzbrojenia i nawigacji, i otrzymałby rangę porucznika brytyjskiej floty, gdyby tylko zrzekł się hiszpańskiego obywatelstwa - czego odmówił. Swoją przyszłą żonę, Marię de las Mercedes, poznał 14 stycznia 1935, na przyjęciu u króla Włoch - Wiktora Emanuela III, dzień przed ślubem swojej siostry infantki Beatriz. Ożenił się z nią 12 października 1935, w Rzymie. Jan z rodziną zamieszkał w Cannes i Rzymie. Tuż przed narodzinami swojego najstarszego syna, Jan udał się na polowanie, ponieważ lekarz opiekujący się jego żoną twierdził, że dziecko urodzi się dopiero za kilka tygodni. Kiedy Jan dowiedział się o narodzinach syna, tak spieszył się do szpitala, że złamał w samochodzie oś. Po wybuchu II wojny światowej rodzina przeniosła się do Lozanny, gdzie mieszkała królowa Ena (Wiktoria Eugenia), potem długo mieszkali w Estoril, w Portugalii.

Najstarszy syn Jana został wybrany przez generała Franco na króla Hiszpanii z pominięciem Jana, który przez Francisco Franco był uważany za zbyt liberalnego. Obecnie głową rodu Kapetyngów jest natomiast Ludwik, wnuk Jakuba (Dona Jaime).

Zgotowano mu iście królewski pogrzeb i został pochowany w krypcie rodziny królewskiej.


Żródła:

Juan de Bourbon "w Wikipedii"


"Monarchie świata - poczet rodów królewskich i książęcych - Królestwo Hiszpanii" - Tadeusz Pasierbiński


"Wielkie dynastie - Mit i Historia - Hiszpański Dom Panujący" - Martha Schad, przełożył: Marek Urbański