Juan Alfonso Pardo de Tavera (urodzony w Toro 16 maja 1472 roku, zmarł w Valladolid 1 sierpnia 1545 roku)

Syn Ares Pardo i Guiomar Tavera.

Biskup Ciudad Rodrigo od 14 lipca 1514 roku do 31 grudnia 1523 roku. Biskup Osma od 31 grudnia 1523 roku do 8 czerwca 1524 roku. Biskup-metropolita Santiago de Compostela od 8 czerwca 1524 roku. Kardynał od 22 lutego 1531 roku. Tytularny kardynał św. Giovanni na Lateranie od 27 kwietnia 1531 roku. Arcybiskup-metropolita Toledo od 27 kwietnia 1537 roku.Gubernator Kastylii od 1539 roku do 1541 roku. Regent Hiszapnii od 1539 roku do 1541 roku.

Siostrzeniec, Diego de Deza, arcybiskupa Sewilli, mentora jego kościelnej kariery.

Znany jako Juan de Tavera, Juan Pardo Tavera, Juan de Tavera de Pardo.


Żródła:

Juan Pardo de Tavera tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk