Karol Ksawery I Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain-Parma [Carlos Xavier I Bernardo Sixto Marie de Bourbon de Parme] (urodzony w Nijmegen, 27 stycznia 1970 roku) herb

Najstarszy syn Hugo Karol I Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain-Parma, tytularnego księcia Parmy i Piacenzy, księcia Asturii, księcia of San Jaime, karlistowskiego księcia Madrytu, karlistowskiego pretendenta do tronu hiszpańskiego i tytularnego króla Hiszpanii, hrabiego de Montemolin i Irena d'Orange-Nassau zur Lippe-Biesterfeld, księżnej zur Lippe-Biesterfeld, córki Juliany d'Orange-Nassau, królowej Holandii i Bernarda zur Lippe-Biesterfeld księcia-małżonka Holandii.

Książę Piacenza od 2 września 1996 roku do 18 sierpnia 2010 roku, karlistowski książę Madrytu od 28 września 2003 roku, głowa książęcej rodziny Burbonów-Parmeńskich, tytularny książę Parmy i Piacenzy jako Carlos Xavier I, karlistowski pretendent do tronu Hiszpanii jako Carlos Xavier I od 18 sierpnia 2010 roku.

Poślubił 12 czerwca 2010 w Wijk bij Duurstede (cywilny), 20 listopada 2010 roku w brukselskim opactwie La Cambre Abbey (kościelny) Annemarie Cecilii Gualthérie van Weezel (urodzona w Hadze, 18 grudnia 1977 roku), córkę Hansa Gualthérie van Weezel, członka niższej izby parlamentu holenderskiego z ramienia partii chrześcijańsko-demokratycznej, Rady Unii Europejskiej i ambasadora holenderskiego w Luksemburgu i Ank de Visser.

Urodził się jako pierwsze dziecko swoich rodziców. Ma dwie młodsze siostry - księżniczkę Małgorzatę i księżniczkę Karolinę, oraz młodszego brata - księcia Jakuba, księcia San Jaimie. Dzieciństwo spędził w kilku państwach; w ojczyźnie matki Holandii, w Hiszpanii - skąd pochodzi rodzina Burbonów-Parmeńskich, w ojczyźnie ojca Francji, Wielkiej Brytanii i USA. W 1979 roku jego ojciec zrzekł się karlistowskich pretensji i na mocy dekretu króla Jana Karola I został naturalizowanym obywatelem Hiszpanii jako Carlos-Hugo de Borbón-Parma y Borbón-Busset (od tego czasu dla większości karlistów Regentem Hiszpanii jest stryj Karola Ksawerego - Sykstus Henryk). W 1981 roku rodzice Karola Ksawerego rozwiedli się. Karol Ksawery zamieszkał razem z matką i rodzeństwem w Pałacu Soestdijk (Baarn), który wtedy był rezydencją Juliany, królowej Holandii i księcia-małżonka Bernharda von Lippe-Biesterfeld.

Karol studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Wesleyan w Connecticut, demografię i filozofię na Cambridge University. Po ukończeniu studiów pracował w Amsterdamie dla firmy ABN AMRO, gdzie zajmował się przygotowaniami do wprowadzenia Euro w krajach Unii Europejskiej. Następnie pracował w Brukseli jako konsultant w firmie European Public Policy Advisors (EPPA). Od 2007 roku jest zaangażowany w projekty traktujące o trwałości w świecie biznesu.

Karol regularnie reprezentuje holenderską rodzinę królewską. W 2003 roku razem ze swoją ciotką - królową Beatrycze był obecny na nadaniu nazwy Prince Claus Leerstoel wydziałowi uniwersyteckiemu nazwanemu tak na cześć zmarłego małżonka królowej Beatrycze - księcia Clausa van Amsberg. Podczas specjalnych wydarzeń związanych z rodziną królewską, Karol jest zawsze obecny. Był na przykład jednym z organizatorów przyjęcia ślubnego swojego brata ciotecznego - księcia Konstantyna z Laurentien Brinkhorst.

Karol urodził się z tytułem księcia parmeńskiego, ale 2 września 1996 roku jego ojciec nadał mu tytuł księcia Piacenza (Principe di Piacenza), a 28 września 2003 - karlistowski tytuł diuka Madrytu (Duque de Madrid). Również w 1996 roku, królowa Beatrycze nadała mu holenderski tytuł szlachecki i od tego czasu Karol nazywany jest Jego Królewską Wysokością (Zijne Koninklijke Hoogheid) - mimo że nie należy do dynastii panującej Oranje-Nassau, jest członkiem rodziny królewskiej.

7 października 2009 roku ogłoszono zaręczyny Karola i Annemarie Cecilii Gualthérie van Weezel, córki Hansa Gualthérie van Weezel i Ank de Visser. Jej ojciec jest politykiem - był członkiem niższej izby parlamentu holenderskiego z ramienia partii chrześcijańsko-demokratycznej, Rady Unii Europejskiej i ambasadorem holenderskim w Luksemburgu. Annemarie pracuje jako dziennikarka telewizji NOS akredytowana przy parlamencie holenderskim i europejskim. Para poznała się właśnie w Brukseli. Ślub cywilny odbył się 12 czerwca 2010 roku w Wijk bij Duurstede. Ślub kościelny miał się odbyć 28 sierpnia w brukselskim opactwie La Cambre Abbey, ale ceremonię przełożono na 20 listopada ze względu na chorobę i śmierć ojca Karola.

Karol i Annemarie mają troje dzieci.

Ze związku z Brigitte (Gitte) Klynstra, córką Ingrid Pieksma i Sybrena Bonno Klynstra, pasierbicą hrabiego Adolpha van Rechteren Limpurg, lorda Enghuizen, Karol ma nieślubnego syna:

Carlosa Hugo Roderik Sybren Klynstra (urodzony w Nijmegen, 20 stycznia 1997 roku).

Karol nie wypiera się ojcostwa, ale też nigdy oficjalnie nie uznał syna. Jego syn jest najstarszym z prawnuków królowej Juliany i księcia Bernharda.


Żródła:

Karol Ksawery Parmeński w "Wikipedii"

02-05-2022