Pedro de Alcántara de Toledo Silva Mendoza Pimentel Enríquez de Guzmán de la Vega Sandoval Luna Cisneros Manzanedo Albornoz Ayala Fernández de Córdoba y Salm-Salm (urodzony w Madrycie 20 lipca 1768 roku, zmarł w Madrycie 27 listopada 1841 roku) herb

Syn Pedro de Alcántara de Toledo Silva Mendoza Pimentel Enríquez de Guzmán de la Vega Sandoval Luna Cisneros Manzanedo Albornoz Ayala Fernández de Córdoba y de los Ríos, XII księcia del Infantado, ksiecia de Pastrana, ksiecia de Lerma, XIII markiza de Santillana, XI markiza de Távara, markiza de Cenete, hrabiego del Real de Manzanares, hrabiego de Saldana, księcia di Melito, ksiecia di Eboli, Granda Hiszpanii i Marii Anny von Salm-Salm, córki Nikolausa Leopolda, I księcia von Salm-Salm, księcia de Hoogstraeten, gubernator Antwerpii.

XIII książę del Infantado, XIV markiz de Santillana, książę de Lerma, XI markiz de Távara, Grand Hiszpanii od 1790 roku. Przewidniczący Rady Regencyjnej (otrzymał nominację w styczniu 1812 roku) od 22 stycznia 1812 roku do 8 marca 1813 roku i od 25 maja 1823 roku do 1 października 1823 roku.

Wojskowa karierę rozpoczął w 1820 roku. W 1721 roku jako sierżant wstapił do Gwardii Królewskiej i w ciągu swojej kariery doszedł do stopnia rangii do pułkownika brygady Krolowej.

W 1823 roku przeszedł do stanu spoczynku, jednakże już w 1830 roku został ponownie powołany do służby wojskowej i wezwany do powrotu do Hiszpanii. Jednakże wyjechał do Włoch, gdzie wyjechał bez zgody króla - za co jego majątek na królewski rozkaz został przejęty w 1837 roku. W tym też czasie przeszedł na stronę pretendenta do tronu hiszpańskiego Don Carlosa, za sprawą którego, został ambasadorem w Londynie w latach 1837-1839 i Petersburgu w latach 1839-1843.

W 1847 roku zniesiono konfiskatę jego majątków, mimo iż w dalszym ciągu był zwolennikiem Don Carola. Za sprawą królowej Izabelii II otrzymał żelazny glejt, a następnie został senatorem Królestwa, minister marynarki i zazrządcą stajni królewskich.

Z Manuel Lesparre y Silva, miał naturalnego syna:

Manuel Alvarez de Toledo, XIII markiza del Cenete.


Żródła:

Pedro de Alcantara Manuel de Toledo "w Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Pedro de Alcantara Manuel de Toledo tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Pedro de Alcantara Manuel de Toledo - Hrabiowie de Lerma tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Pedro de Alcantara Manuel de Toledo y Salm-Salm Hurtado de Mendoza w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk