Pedro Benito Agar y Bustillo (urodzony w Santa Fé de Bogotá w Kolumbii 19 czrwca 1763 roku, zmarł w Madrycie 2 październiku 1822 roku)

Syn Benita de Agar y Leis (Casa de Trillo), burmistrz Santa Fe de Bogotá i N.N.

Przewodniczący Rady Regencyjnej od 28 października 1810 roku do 22 stycznia 1812 roku.

Poślubił Franciscę de Paula Roldán y Riobóo (urodzona w 1796 roku, zmarła w 1855 roku), córkę Manuela Roldán y Gil-Taboada, XI hrabiego de Taboada i Maríi Teresa de Riobóo y Becerra, córki Bernardina José de Riobóo y Suárez de Deza.

Osiągnął wysoki status w życiu publicznym - w Hiszpanii i Indii. Wychował się w rodzinie Corunii, jednego z najbogatszych rodzin w mieście. Mieszkał pierwotnie w Casa de Agar przy ulicy Real.

W 1780 roku wstapił do marynarki wojennej i uczestniczył w kilku w walkach okrętów wojennych u wybrzerzy Ameryki. Po studiach w Akademii Morskiej Guardias El Ferrol, został wybrany do Cortes w Kadyksie. Jego kariera została uwieńczona wyborem w 1810 roku przewodniczącego Rady Regencyjne w Królestwie Hiszpanii i Indii.

Zmiany polityczne jakie wprowadził doprowadził jego do wygnania i ucieczki do Betanzos. W siedem lat później, przejął dowództwo i przywództwo polityczne w Królestwie Galicji.


Żródła:

Pedro Agar y Bustillo "w Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Pedro Agar y Bustillo tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk